LékařiInhibice replikace Langat viru pomocí SiRNA (jako součásti viru klíšťové encefalitidy) v organotypických řezech mozku laboratorních krys

Lékaři

Inhibice replikace Langat viru pomocí SiRNA (jako součásti viru klíšťové encefalitidy) v organotypických řezech mozku laboratorních krys

Inhibice replikace Langat viru pomocí SiRNA (jako součásti viru klíšťové encefalitidy) v organotypických řezech mozku laboratorních krys

Virus klíšťové encefalitidy (TBEV) je kauzativní agens klíšťové encefalitidy, jejíž průběh může mít v některých případech fatální následky. Tento virus patří do rodu Flavivirus a čeledi Flaviviridae a je přenášen infikovanými klíšťaty. Navzdory dostupnosti vakcíny proti klíšťové encefalitidě a značné míře proočkovanosti mezi populací se v Evropě každoročně vyskytuje 2000 až 3000 případů této nemoci.

Vědci vyvinuli v buněčných a organotypických hipokampálních kulturách antivirový mechanismus zprostředkovaný interferencí malé RNA (small interfering RNA, siRNA). Langat virus (LGTV) je virus patřící rovněž do rodu Flavivirus a je velmi blízký viru klíšťové encefalitidy. Poprvé byl izolován v oblastech Malajsie a Thajska a na rozdíl od TBEV nepředstavuje epidemiologickou hrozbu pro člověka, ale je silně neurovirulentní pro hlodavce. LGTV byl vědci využit pro vytvoření modelu klíšťové encefalitidy in vitro. Autoři analyzovali účinnost 19 sekvencí siRNA zaměřených na různé oblasti genomu Langat viru s cílem inhibovat replikaci viru v obou in vitro modelech.

Nejúčinnějšího potlačení replikace viru bylo dosaženo sekvencemi siRNA cílenými na strukturální geny a 3´nepřeloženou oblast genomu. Když byla buňkám před infikováním Langat virem podávána siRNA HeLa, šestý den po infekci bylo pozorováno snížení virové RNA o 96,5 % a redukce infekčních virových částic o 98 %, zatímco léčba podávaná po infekci snížila replikaci viru o 98 %. V organotypických hipokampálních kulturách byla pomocí sekvence D3 siRNA redukována replikace viru o 99,7 %.

Organotypické hipokampální kultury tak představují vhodné modely in vitro pro poznání mechanismu neuronální infekce a následně pro vytvoření strategie léčby při zachování trojrozměrné architektury tkáně. Výsledky studie ukazují, že siRNA je účinná metoda pro omezení replikace Langat viru v modelu in vitro.

(tda)

zdroj:
MAFFIOLI C. et al. SiRNA inhibits replication of Langat virus, a member of the tick-borne encephalitis virus complex in organotypic rat brain slices. Plos One. United States, 7, 9, e44703, 2012. ISSN: 1932-6203.


Archiv

 

Očkovací kalendář Video
Klíšťová encefalitida
a její příznaky u dětských pacientů