Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNapsali o násInvaze klíšťat začíná, buďte obezřetní

Napsali o nás

Invaze klíšťat začíná, buďte obezřetní

Invaze klíšťat začíná, buďte obezřetní

Novinky.cz, 29. 4. 2009

Nová sezóna klíšťat je již v plném proudu. Pravděpodobnost, že někde v přírodě chytnete klíště je opravdu velmi vysoká. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je již od minulého víkendu druhý nejvyšší stupeň aktivity klíšťat, hrozí tedy i vyšší pravděpodobnost onemocnění klíšťovou encefalitidou či boreliózou.

Přisáté klíště v sobě skrývá mnoho rizik, která nelze podceňovat, ale naopak předvídat. Existuje totiž hned několik základních opatření, jež snižují nebezpečí nákazy přenášených klíšťaty na minimum.

V první řadě je zde velmi funkční očkování proti klíšťové encefalitidě. Přestože je již pryč to nejideálnější období pro první dvě dávky očkování (lepší je očkovat ještě před sezónou), lze očkovat i po zbytek celého roku.

Pokud se rozhodnete očkovat právě v tuto dobu, pak omezte po dobu aplikace dvou prvních dávek vycházky do lesa a dalších míst, kde je riziko nákazy relativně vysoké.

Bohužel ani toto očkování nepůsobí věčně, imunizaci je potřeba pravidelně obnovovat. Přeočkování se provádí v závislosti na druhu vakcíny po třech či pěti letech, první přeočkování v pořadí se doporučuje provést o něco dříve.

Aktivita klíšťat lze sledovat

Aktuální informace o aktivitě klíšťat lze velmi snadno získat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Tato aktivita je hodnocena bodovou stupnicí od jedné do pěti, kdy „jedna“ znamená malé a „pět“ nejvyšší riziko. Každému stupni aktivity odpovídá soubor opatření, která byste měli dodržovat.

Zatímco při nízkém riziku stačí zvolit k vycházce do lesa vhodné oblečení, při aktivitě stupně čtyři už byste měli použít repelent a vyhýbat se křovinám a vysokému podrostu. Aktuální informace o aktivitě klíšťat najdete na www.chmi.cz .

Vytáhnuté klíště si lze nechat zanalyzovat

Pokud nejste očkovaní, pak máte i možnost nechat si vyšetřit přímo nalezené a vyjmuté klíště. V laboratoři lze totiž zjistit, zda vám hrozí nákaza některou z infekčních chorob. Vyšetření na dvě nejběžnější nemoci přenášené klíšťaty – borreliózu a klíšťovou encefalitidu – stojí každé zhruba 600 až 700 korun. Vyjmuté klíště musíte uzavřít do igelitového sáčku a odeslat na adresu některé z laboratoří, které vyšetření infekčnosti klíšťat zajišťují.

Pozor na trávu a křoví

Klíšťata žijí zejména v listnatých a smíšených lesích a porostech křovin, zejména na jejich okrajích, a v porostech na březích potoků a řek. Vyskytují se i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích bez podrostu, potkat je prakticky nelze na osluněných suchých místech, a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu.

Loni se v Česku od klíšťat nakazilo téměř 5000 lidí. Klíšťovou encefalitidou onemocnělo 633 lidí, tři muži nemoci podlehli, lymeskou boreliózou se od klíšťat nakazilo 4350 lidí.

Více informací naleznete na www.klistova-encefalitida.cz ; www.borelioza.cz ; www.szu.cz


Archiv

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj