Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNapsali o násZdravá imunita může být i nevýhodná?

Napsali o nás

Zdravá imunita může být i nevýhodná?

Zdravá imunita může být i nevýhodná?

Chytrážena.cz, 19. 4. 2009

Úplně nový pohled na infekční zánět mozku přenášený klíšťaty, běžně známý jako klíšťová encefalitida, přinesli čeští vědci. Společně s kolegy z prestižních univerzit v Oxfordu a Readingu o svých výsledcích na začátku roku 2009 informovali v odborném časopise Virology.

Virus neprávem v roli obviněného?

Na klíšťovou encefalitidu bylo až dosud pohlíženo jako na běžnou infekci přenášenou klíšťaty a mělo se za to, že případný těžký průběh nemoci je způsoben nedostatečnou obranou organismu proti škodlivému viru. Nejnovější výzkumy českých a britských vědců však ukazují, že věc se má pravděpodobně trochu jinak. Pokud u někoho po nákaze klíšťovou encefalitidou propukne nebývale těžký zánět, na který případně i zemře, může si za to vlastně sám. Tedy – může za to jeho vlastní imunitní systém.

Lidstvo již dlouho zná choroby, které jsou způsobené přehnanou nebo nesprávně zacílenou imunitní reakcí. Jedná se například o alergie nebo o autoimunitní onemocnění, mezi něž patří i některé druhy diabetu. Teď bychom mohli mezi takzvaná imunopatologická onemocnění zařadit také klíšťovou encefalitidu.

V běžném životě jsme zvyklí, že většina infekcí má nejtěžší průběh u dětí. Je to proto, že malé děti nemají ještě dokonale vyvinutý imunitní systém, který by je chránil. Na druhou stranu nejtěžší zánět mozku, který může způsobit virus klíšťové encefalitidy, se vyskytuje naopak u dospělých a starších lidí. Malé děti i po nákaze tímto virem často neonemocní vůbec, jako by jim nezralý imunitní systém vlastně pomáhal.

Čeští vědci, kteří se klíšťovou encefalitidou dlouhodobě zabývají, nyní zjistili něco podobného u myší. Pokusní hlodavci s poškozenou imunitou měli mnohem lehčí průběh klíšťové encefalitidy než myši zdravé. Podle vědců je pravděpodobné, že právě určitý typ imunitních buněk, a nikoli samotný virus, je zodpovědný za těžký průběh nebo smrtelné vyústění nákazy klíšťovou encefalitidou.

Očkování stále platné

Zmíněné vědecké výsledky jsou velmi zajímavé a jistě otevírají další možnosti pro výzkum, pro obyčejného člověka se však v praxi příliš nezmění. Ať už totiž bolesti hlavy, vysoké teploty a neurologická poškození při klíšťové encefalitidě způsobuje virus, nebo imunitní buňky, stále platí, že jedinou spolehlivou ochranou proti tomu všemu je očkování.


Archiv

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj