Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyDospělí nechávají očkovat své děti, ale zapomínají na sebe!

Novinky

Dospělí nechávají očkovat své děti, ale zapomínají na sebe!

Skupinou, která je v České republice nejvíce proočkovaná proti klíšťové encefalitidě, jsou děti. Ve věku 7−12 let je očkováno 36 % dětí. Pro srovnání celá česká populace je vakcinací chráněna pouze ze 16 %. Rodiče jsou zodpovědní vůči dětskému zdraví, ale naprosto podceňují prevenci u sebe.

Dospělí nechávají očkovat své děti, ale zapomínají na sebe!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tisková zpráva

Každoročně v České republice onemocní klíšťovou encefalitidou v průměru kolem 650 osob. Podle průzkumu Gfk je proti tomuto onemocnění nejlépe chráněna skupina dětí ve věku 7–12 let, u které v roce 2009 proočkovanost dosáhla 36 %. Zodpovědní rodiče myslí na ochranu svých dětí, ale podceňují svoje očkování, a také prevenci u svých rodičů v seniorském věku. Ve srovnání s proočkovaností celé české populace, která je 16%, jsou na tom děti výrazně lépe. Přesto počet proočkovaných dětí stále není dostačující; další věkové skupiny jsou proočkovány méně: děti do tří let 14 %, ve věkové skupině 4−6 let je to 29 %, teenageři od 13 let jsou očkováni ve 33 %. Děti jsou co do rizika nákazy ohroženou skupinou, což souvisí s jejich častým pobytem v přírodě. „Především děti jsou během léta vystaveny vysokému riziku nákazy klíšťovou encefalitidou. Volný čas tráví v přírodě, z velkých měst odjíždějí na venkov k prarodičům, užívají si na dětských táborech. Rodiče mohou již nyní zajistit jejich dostatečnou ochranu a nechat je včas naočkovat, právě teď v chladných měsících roku je totiž čas k očkování proti klíšťové encefalitidě nejvhodnější,“ upozorňuje prof. Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.

Rodiče myslí na léto, období dětských táborů

Na očkování je nutné myslet nyní v zimě, aby byla dětská imunita připravena již na jaře, kdy se klíšťata začínají probouzet. I celé léto pak mohou být rodiče bez obav, především když jejich děti jezdí na letní tábory. „Naše děti jezdí každoročně na tábor. Je nám samozřejmě jasné, že vedoucí kapacitně nestačí pravidelně a spolehlivě kontrolovat každé dítě, jestli nemá přisáté klíště. Proto necháváme naše děti očkovat proti klíšťové encefalitidě. Jsme víc v klidu, protože víme, že jsme našim dětem poskytli nejvyšší možnou ochranu,“ potvrdila Kristýna z Prahy, osmatřicetiletá maminka dvou dětí ve věku 8 a 13 let. Proti klíšťové encefalitidě lze očkovat děti starší jednoho roku. Očkuje se dětskou verzí vakcíny s polovičním objemem (0,25 ml) oproti dávce pro dospělé osoby (0,5 ml). Je určená všem dětem do 16 let věku. Očkování provádí praktický lékař nebo očkovací centra.

Děti očkujeme, zapomínáme však na sebe a především − na své rodiče!

Podceňovat rizika nákazy by neměli ani rodiče a očkovat by měli nechat nejen své děti, ale i sami sebe. Předejdou tak zbytečným zdravotním komplikacím a starostem s hlídáním dítěte a zajištěním chodu domácnosti v případě své pracovní neschopnosti, či dokonce hospitalizace. S onemocněním je také vždy spojená zhoršená finanční situace rodiny. „Dlouhodobě se daří snížit počet infekcí klíšťovou encefalitidou u dětí. Rodiče jsou v tomto směru velice zodpovědní. V praxi se však setkáváme s řadou lidí, kteří nechali naočkovat pouze své děti a pak se sami potýkali s následky této nemoci, vedle těch zdravotních i finančními,“ shrnuje prof. Roman Prymula. Odborníci upozorňují v neposlední řadě na důležitost prevence u seniorů, kteří jsou vzhledem k vyššímu věku považováni za nejrizikovější skupinu – v případě nákazy u nich může onemocnění probíhat hůře a častěji zůstávají trvalé následky. Zmiňovaný průzkum Gfk z roku 2009 ukázal, že ve věkové skupině osob nad 50 let je proočkovanost dokonce pod celonárodním průměrem: mezi osobami ve věku 50−59 let je očkováno 12 % lidí, ve věku 60−69 let 15 % a nejméně proočkovaní jsou lidé nad 70 let, a to pouze ze 7 %.

Nejvíce dětí je očkováno v jižních Čechách, nejméně ve východních

Za endemické oblasti se zvýšeným výskytem klíšťové encefalitidy lze považovat téměř 90 % celého území České republiky, nejvíce lidí se pak každoročně nakazí v jižních Čechách. Podle studie Proočkovanost dětské populace v České republice v rámci nepovinného očkování, kterou provedla Odborná společnost praktických dětských lékařů v ordinacích po celé České republice, bylo v roce 2009 nejvíce dětí očkovaných proti klíšťové encefalitidě zaznamenáno právě v Jihočeském kraji. Tam je proti tomuto onemocnění chráněno každé druhé dítě. „V Jihočeském regionu se podařilo dosáhnout proočkovanosti nad 50 %, což reflektuje především tradičně vysoké riziko nákazy v uvedené oblasti, a z toho důvodu také zvýšený zájem rodičů dát naočkovat své děti,“ komentovala statistické údaje MUDr. Hana Cabrnochová. Hlavní město Praha za Jihočeským krajem zaostává přibližně o 5 procent, proočkovanost dětské populace je 45%. Nejméně očkovaných dětí, a to kolem 20 %, je například ve východních Čechách.

 

Reklama na LP

Nejpříhodnější doba pro zahájení očkování

Lidé by očkování neměli odkládat. Očkovat se lze celoročně, ale nejpříznivější období je v chladných zimních měsících. Klasické očkovací schéma vakcíny FSME-IMMUN pro zimní měsíce sestává z první dávky podané v den 0, druhé dávky podané za 1−3 měsíce a třetí dávky aplikované o 5−12 měsíců později. Ochrany je dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky. Toto schéma je vhodné aplikovat na podzim či v zimě, aby po podání druhé dávky v jarních měsících byli lidé pohybující se v přírodě chráněni.

Kdo se nestihne naočkovat přes zimu, může využít zkrácené schéma vakcíny FSME-IMMUN, které je vhodné pro použití během teplých měsíců. První vakcína je podávána v den 0, druhá dávka následuje za 2 týdny a třetí dávka za 5–12 měsíců. Imunity je i zde dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky.

Jak u schématu pro chladné měsíce, tak u zkráceného schématu by mělo k prvnímu přeočkování dojít po 3 letech. V případě vakcíny FSME-IMMUN dále následují přeočkování každých 5 let. Výjimku tvoří lidé nad 60 let, kde se i pro další přeočkování doporučuje dodržovat 3letý interval. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje kolem 550 Kč.

Více informací o klíšťové encefalitidě a rizicích spojených s touto nemocí najdete na www.klistova-encefalitida.cz nebo na bezplatných linkách 800 202 010, 800 331 170.

Webové stránky www.keockovani.cz vás po zaregistrování upozorní na další dávku očkování proti klíšťové encefalitidě vakcínou FSME-IMMUN. Tato vakcína má prokázanou účinnost v reálné praxi více než 99 %, což je jedna z nejvyšších účinností mezi vakcínami obecně.

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě FSME-IMMUN 0,5 ml a 0,25 ml Baxter Virus klíšťové encefalitidy je přenášen klíšťaty. Léčivá látka: Virus encephalitidis inactivatum purificatum. Výdej léčivého přípravku (vakcíny) je vázán na lékařský předpis. Vakcíny aplikuje lékař. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci. Vakcíny nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

 

Příznaky a průběh nemoci

Léčba příčin klíšťové encefalitidy v současné době neexistuje. Léčí se pouze příznaky onemocnění. Onemocnění může probíhat jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. K nákaze obvykle dochází v přírodě po přisátí infikovaného klíštěte, při odstraňování klíštat ze psů a koček nebo pitím nepasterizovaného mléka. Onemocnění klíšťovou encefalitidou mívá dvoufázový průběh.

V první fázi nemoci KE se objevují teploty s necharakteristickými příznaky (únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností). Tyto počáteční příznaky se podobají chřipkovému onemocnění. Poté se nemocnému na pár dní uleví a cítí se lépe, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient může cítit daleko hůře, pokud již virus pronikl do mozku. Nastupují bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován.

Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě − virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za 2−3 týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence. Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň, se nazývá encefalitida. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, v krajním případě onemocnění i přes maximální péči lékařů může skončit úmrtím.

Zdroj:
Tisková zpráva a materiály společnosti Baxter.

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Na klíšťovou encefalitidu letos zatím zemřel jeden člověk

Na klíšťovou encefalitidu letos zatím zemřel jeden člověk

Klíšťata letos nakazila rekordní počet lidí

Klíšťata letos nakazila rekordní počet lidí

Různé vakcíny – různá forma ochrany. Jak to všechno funguje?

Různé vakcíny – různá forma ochrany. Jak to všechno funguje?

Očkovat proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat i v průběhu borreliové infekce

Očkovat proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat i v průběhu borreliové infekce

Jak bezpečně zlikvidovat klíště: mýty a fakta

Jak bezpečně zlikvidovat klíště: mýty a fakta

Na sezónu klíšťat se tentokrát připravte včas

Na sezónu klíšťat se tentokrát připravte včas
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj