Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyEvropa: ráje klíšťat střídají bezpečné zóny

Novinky

Evropa: ráje klíšťat střídají bezpečné zóny

Klíšťata jsou jakožto parazité zvířat a člověka velice úspěšným druhem, který se dokázal rozšířit na území o velké rozloze. Neunikneme jim ani při cestování po Evropě. Prozradíme, kde si lze užít klidnou dovolenou bez společnosti klíšťat, a v jakých zemích si na ně dávat opravdu velký pozor.

Evropa: ráje klíšťat střídají bezpečné zóny
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Relativně klidný sever

V severských státech Evropy jsou rozsáhlá území pokrytá hustými lesy. Mohlo by se zdát, že zde mají klíšťata ideální podmínky pro život. To však není tak úplně pravda. Tito paraziti mají rádi teplejší klima a také moc nemusí vyšší nadmořské výšky. Horní hranice, která klíšťatům svědčí, je zhruba 1100 m. n. m. Jelikož je většina Norska hornatá a poměrně chladná, ještě donedávna platilo, že klíšťat se zde obávat příliš nemusíme. Bohužel se stoupajícími průměrnými teplotami se tento druh pomalu odvažuje i do vyšších poloh a dále na sever – proto si i na cestu do skandinávských zemí repelent raději přibalte. Riziko chycení klíštěte je zde ale ve srovnání s ČR zatím pořád nižší.

Teplý a celkem bezpečný jih

Obyvatelé Středomoří mají štěstí. S klíšťaty se na svém území během života nejspíš nepotkají. Balkánský poloostrov a Itálie jsou podle mapy zveřejněné Evropským centrem pro prevenci nemocí klíšťat prosté. O něco horší situace je ve Španělsku a Portugalsku, kde se naopak tito paraziti na severu obou zemí vyskytují poměrně hojně.

Promořený východ

Země východní Evropy jsou na tom v tomto směru špatně. Pobaltí, evropská část Ruska a sever Běloruska jsou státy, kde jsou klíšťata jako doma. Husté lesy a poměrně příznivé vlhčí klima pro ně představují ráj. V lesích a na loukách východoevropských států se doporučuje nevyšší stupeň obezřetnosti. Očkování proti klíšťové encefalitidě by mělo být samozřejmostí pro místní obyvatele i pro cestovatele.

Rozporuplný západ

Situace v zemích západní Evropy se liší stát od státu. Území Německa je postiženo spíše ostrůvkovitě, nejvíce riziková je východní část země. Z ostrovních států dopadl nejhůře lesnatý Wales a poloostrov Cornwall. Skotsko a Irsko jsou klíšťaty téměř neosídleny. Nejkritičtější stav ze západních států hlásí Francie. Téměř celé její území svítí na klíšťových mapách varovnou červenou barvou. I zde se tedy vyplatí velká opatrnost.

A jak je na tom střed?

Česká republika, Slovensko a Maďarsko patří mezi regiony s vůbec nejvyšším výskytem klíšťat v Evropě. Naše země se bohužel dlouhodobě drží na špičkách žebříčků v počtu lymeské boreliózy. Množství případů klíšťové encefalitidy naštěstí díky očkování v posledních letech již klesá.

(zzka)

Zdroj:
http://ecdc.europa.eu

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 3

Čtěte také

Klíště můžete chytit všude – i ve velkoměstě!

Klíště můžete chytit všude – i ve velkoměstě!

Klíště: není to brouk a ze stromů neskáče

Klíště: není to brouk a ze stromů neskáče

Co přenáší klíšťata v zahraničí

Co přenáší klíšťata v zahraničí

Klíšťata a nemoc bartonelóza – málo známá, ale nebezpečná kombinace

Klíšťata a nemoc bartonelóza – málo známá, ale nebezpečná kombinace

Na sezónu klíšťat se připravte včas

Na sezónu klíšťat se připravte včas

Proti nemocem od klíšťat pomohou ochránit antioxidanty

Proti nemocem od klíšťat pomohou ochránit antioxidanty
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj