Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyKlíšťata jako biologická zbraň?

Novinky

Klíšťata jako biologická zbraň?

Čas od času se objevují spekulace o tom, že se nějaká infekční choroba stane biologickou zbraní v rukou teroristických skupin. Může se takovou zbraní stát i virus klíšťové encefalitidy?

Klíšťata jako biologická zbraň?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Přestože klíšťová encefalitida je nemoc jak infekční, tak potenciálně smrtelná, její využití jako biologické zbraně je krajně nepravděpodobné.

Teroristům ani nikomu jinému by se totiž patrně nevyplatilo infikovat populaci virem, proti kterému existuje účinné očkování a který dokáže vyvolat zjevné příznaky onemocnění jen u menšiny nakažených lidí (převážně starších).

Existuje však jiná infekce, rovněž přenášená klíšťaty, která by se teoreticky mohla v nějakém biologickém arzenálu objevit. Tato infekce je na rozdíl od klíšťové encefalitidy bakteriální, a nikoli virová. Nazývá se tularemie neboli zaječí nemoc.

Tularemii přenáší klíště, ale můžeme ji i vdechnout

Nemoc byla poprvé popsána v Japonsku v roce 1837. Tularemii způsobuje bakterie podobného jména – Francisella tularensis. Své dnešní označení získala nemoc i „její“ bakterie až v roce 1911, kdy se o ní obšírně rozepsal doktor Edward Francis z okresu Tulare v Kalifornii. Tento lékař se tularemií velmi podrobně zabýval a v roce 1928 popsal své osobní zkušenosti s více než 800 případy tohoto onemocnění.

Stejně jako například antrax, také tularemie se může u člověka vyskytnout v několika různých formách podle toho, jakou cestou se dostala do organismu. Nejčastější je takzvaná ulceroglandulární forma (tvoří zhruba 70 až 80 % všech onemocnění), nejvíce nebezpečná a nezřídka i smrtelná je pak forma tyfová. Nejběžnější ulceroglandulární forma tularemie se může dostat do organismu buď krví (skrze oděrky a jiné drobné ranky na kůži), nebo může být přenesena hmyzem, případně roztočem, klíštětem.

Rezervoárem i přenašečem jsou hlavně zvířata

Tularemie patří mezi takzvané zoonózy, nemoci přenášené na člověka výhradně ze zvířat. Tularemie se tedy nemůže šířit přímo z člověka na člověka tak jako například chřipka. To je také důvod, proč nemůže vzniknout „tularemická epidemie“, pokud pomineme případný teroristický útok.

Jako biologická zbraň je naopak tularemie velmi vhodná. Člověk se může nakazit i pouhým vdechnutím bakterie a k této nákaze stačí nepatrné množství (zhruba 10 až 50) bakterií. Francisella tularensis je proto skvělým pomocníkem každého, kdo by se rozhodl rozprášit do vzduchu něco, co v krátkém čase poškodí co nejvíce lidí.

(vek)

Zdroj: http://emedicine.medscape.com/article/787109-overview

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Proti klíšťatům chraňte i svého psa

Proti klíšťatům chraňte i svého psa

Kam na chalupu? Oblasti s rizikovými klíšťaty

Kam na chalupu? Oblasti s rizikovými klíšťaty

Co je klíšťová encefalitida?

Co je klíšťová encefalitida?

Komáři a klíšťata? Dobře se na ně připravte!

Komáři a klíšťata? Dobře se na ně připravte!

Těžký průběh klíšťové encefalitidy se dětem spíše vyhýbá. Neplatí to ale vždycky.

Těžký průběh klíšťové encefalitidy se dětem spíše vyhýbá. Neplatí to ale vždycky.

Ehrlichióza – bez antibiotik se neobejdete

Ehrlichióza – bez antibiotik se neobejdete
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj