Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyOčkovací kamion navštívilo během tour po České republice téměř 2000 zájemců

Novinky

Očkovací kamion navštívilo během tour po České republice téměř 2000 zájemců

Očkovací edukativní kamion, který vyjel na svou tour 13. dubna, poskytoval informace o klíšťové encefalitidě prostřednictvím odborného personálu až do 5. května na 13 místech po celé České republice.

Očkovací kamion navštívilo během tour po České republice téměř 2000 zájemců
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Očkovací edukativní kamion, který vyjel na svou tour 13. dubna, poskytoval informace o klíšťové encefalitidě prostřednictvím odborného personálu až do 5. května na 13 místech po celé České republice. Návštěvníci měli možnost informovat se o tomto závažném onemocnění a předplatit si vakcínu za zvýhodněnou cenu.

Očkovací kamion navštívilo celkem 1 879 lidí, největší zájem o vakcíny byl v jižních Čechách. „V Českých Budějovicích jsme za 2 dny objednali do našeho centra 288 lidí“, doplňuje statistiku doc. Rastislav Maďar z center Očkování a cestovní medicíny Avenier. „Zvýšený zájem obyvatel jižních Čech je na místě, právě v tomto kraji je každoročně evidováno nejvíce případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. V loňském roce to bylo 125 případů, což tvoří téměř 22 % hlášených infekcí z celé ČR“[1], shrnuje doc. Maďar. Rizikové oblasti však dnes již zasahují do všech regionů naší země. Velký zájem vyvolala tato akce i v Praze, kde se kamion zastavil dokonce na 4 dny, ale i v dalších městech. Klíšťata totiž v dnešní době číhají i na zahradách nebo v malých parcích.

Potěšující je skutečnost, že do kamionu zavítalo nejvíce lidí z věkové skupiny nad 50 let, a to konkrétně 33 %. Právě v této věkové skupině je proočkovanost nejmenší. Ve věku od 50 do 59 let je naočkováno pouze kolem 12 %, nad 70 let dokonce jen 7 % obyvatel ČR.[2] Procento celkové proočkovanosti naší populace zvyšují mladší věkové skupiny, zejména děti. „Rodiče by však v první řadě měli myslet při očkování na sebe, ještě lépe na své rodiče. U lidí v produktivním věku a u starších pacientů totiž bývají následky onemocnění závažnější s výskytem trvalých následků a invalidity“, upozorňuje Rastislav Maďar.

Sezona očkování proti klíšťové encefalitidě však nekončí. Vakcíny je možné aplikovat po celý rok, tedy i v teplé sezóně, kdy jsou klíšťata aktivní. Doporučuje se však přistoupit ke zrychlenému schématu očkování. Druhá dávka se podá již za 14 dní po dávce první. Ochrana proti onemocnění nastupuje za 14 dní po druhé dávce. Po třetí dávce aplikované za dalších 5-12 měsíců přetrvává ochrana 3 roky. Pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou každých 5 let, nad 60 let věku každé 3 roky.[3]

Česká republika se nachází v endemické oblasti a za posledních 40 let bylo u nás hlášeno až 25 % ze všech případů onemocnění klíšťovou encefalitidou na území dnešní Evropské unie.[4]Proočkovanost české populace se odhaduje na 20 %, a to na významnější pokles vysokého počtu případů nákazy nestačí.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, a proto jsou její následky často závažné. I přesto, že je možné tomuto onemocnění účinně předcházet očkováním, zemře na jeho následky ročně 1,4 % všech nakažených a u mnoha dalších vznikne doživotní postižení.[5] Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě zdůraznila očkování jako účinnou prevenci klíšťové encefalitidy a ve vysoce rizikových oblastech včetně České republiky doporučila očkování všech věkových kategorií. Závažnost onemocnění si uvědomují i důležité orgány Evropské unie, a tak v roce 2012 Evropská komise oficiálně přidala klíšťovou encefalitidu na seznam chorob, které podléhají hlášení v rámci Evropské unie.


[1] KHS České Budějovice

[2]http://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/onemocneni-klistovou-encefalitidou-miva-u-senioru-vaznejsi-prubeh-prevenci-vsak-zanedbavaji-379

[3] http://www.klistova-encefalitida.cz/ockovani

[4] doc. MUDr. Rastislav Maďar, přednáška na téma Klíšťová encefalitida aneb Jak se do lesa volá, tak se z lesa…, 7. 2. 2013

[5] Official Journal of the European Union, Commission Decision of 3 September 2012 amending Decision 2000/96/EC as regards tick-borne encephalitis and the category of vector-borne communicable diseases

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Komplikace encefalitidy změní život od základů. Léčení je běh na dlouhou trať

Komplikace encefalitidy změní život od základů. Léčení je běh na dlouhou trať

Lymeská borrelióza

Lymeská borrelióza

Poznejte příznaky klíšťové encefalitidy dříve, než bude pozdě

Poznejte příznaky klíšťové encefalitidy dříve, než bude pozdě

Klíšťovka se přenáší i kravským mlékem

Klíšťovka se přenáší i kravským mlékem

Klíšťata představují jednu z největších prázdninových hrozeb. Chraňte se účinně!

Klíšťata představují jednu z největších prázdninových hrozeb. Chraňte se účinně!

Podceňujete klíšťovou encefalitidu? Riskujete opravdu hodně

Podceňujete klíšťovou encefalitidu? Riskujete opravdu hodně
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj