Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyOčkovací schémata vakcín proti klíšťové encefalitidě

Novinky

Očkovací schémata vakcín proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová meningoencefalitida je přenosné onemocnění. Díky oteplování se sezona výskytu klíšťat prodlužuje a onemocnění tohoto typu pomalu přibývá.

Očkovací schémata  vakcín proti klíšťové encefalitidě
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Klíšťová meningoencefalitida je přenosné onemocnění, jehož výskyt není u nás příliš častý. Je ovšem nutné podotknout, že díky oteplování se sezona výskytu klíšťat prodlužuje a onemocnění tohoto typu pomalu přibývá. Očkování se v posledních letech jeví jako nejúčinnější způsob ochrany před nákazou klíšťovou encefalitidou.

V současnosti je očkování možné provádět v průběhu celého roku. Pro dosažení optimálních výsledků je nezbytné dodržovat očkovací schémata jednotlivých vakcín. Momentálně máme k dispozici dvě očkovací látky od různých výrobců. Obě obsahují oslabené virové částice, které nemají schopnost se v organismu množit.

Vakcína FSME Immuno Injectje vyráběna ve dvou variantách a to Junior pro děti a mladistvé (od 1-16 let) a Adult pro dospělé (nad 16 let). Aplikace podle základního očkovacího schématu probíhá ve třech dávkách, přičemž druhá následuje za 1-3 měsíce po dávce první a dávka třetí je aplikována po 9-12 měsích po dávce druhé. Je ale nutno mít na paměti, že člověk je proti nákaze chráněn až 14 dní po druhé dávce a to přibližně na dobu jednoho roku. Po závěrečné třetí dávce trvá ochrana přibližně tři roky. U dětí a adolescentů je tato doba o něco delší.

V letních měsících lze aplikovat tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy dochází ke zkrácení intervalu mezi druhou a třetí vakcinací. Druhá dávka následuje již po 14 dnech od dávky první a třetí opět po 9-12 měsících po dávce druhé.

Druhou vakcínou je očkovací látka Encepur. Je rovněž vyráběna ve speciální variantě zvlášť pro děti (od 1 do 11 let) a zvlášť pro adolescenty a dospělé (od 12 let). Očkovací schéma je v tomto případě stejné, jako u předchozí látky, pouze se nedoporučuje zkracování intervalu mezi první a druhou dávkou. Místo toho zde existuje možnost zkráceného očkovacího schématu - tzv. rychlá imunizace. V tomto případě je druhá dávka aplikována již 7. den a třetí dávka 21. den od dávky první. Ochrana proti nákaze nastává právě již od 21. dne.

V některých případech se u jedinců se sníženou obranyschopností a u lidí nad 60 let doporučuje pro dosažení optimálních výsledků rozšířit očkování o jednu dávku navíc.

Pro uchování odolnosti je důležité, aby po třech (pro Encepur pokaždé nebo pro FSME jen při prvním přeočkování) nebo po pěti letech (pro FSME při druhém a dalších přeočkováních) došlo k přeočkování jednou dávkou (tzv. booster imunizace, z angl. boost – posila, podpora). Výjimkou je ovšem zkrácené očkovací schéma, které proběhlo v 21 dnech. V tomto případě je první přeočkování nutné již po 12-18 měsících!

(kros)

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Komplikace encefalitidy změní život od základů. Léčení je běh na dlouhou trať

Komplikace encefalitidy změní život od základů. Léčení je běh na dlouhou trať

Klíšťata v zimě nabírají sílu na další sezonu

Klíšťata v zimě nabírají sílu na další sezonu

Různé vakcíny – různá forma ochrany. Jak to všechno funguje?

Různé vakcíny – různá forma ochrany. Jak to všechno funguje?

Poznejte příznaky klíšťové encefalitidy dříve, než bude pozdě

Poznejte příznaky klíšťové encefalitidy dříve, než bude pozdě

Život s následky klíšťové encefalitidy

Život s následky klíšťové encefalitidy

Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku

Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj