Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyOčkovací schémata vakcín proti klíšťové encefalitidě

Novinky

Očkovací schémata vakcín proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová meningoencefalitida je přenosné onemocnění. Díky oteplování se sezona výskytu klíšťat prodlužuje a onemocnění tohoto typu pomalu přibývá.

Očkovací schémata  vakcín proti klíšťové encefalitidě
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Klíšťová meningoencefalitida je přenosné onemocnění, jehož výskyt není u nás příliš častý. Je ovšem nutné podotknout, že díky oteplování se sezona výskytu klíšťat prodlužuje a onemocnění tohoto typu pomalu přibývá. Očkování se v posledních letech jeví jako nejúčinnější způsob ochrany před nákazou klíšťovou encefalitidou.

V současnosti je očkování možné provádět v průběhu celého roku. Pro dosažení optimálních výsledků je nezbytné dodržovat očkovací schémata jednotlivých vakcín. Momentálně máme k dispozici dvě očkovací látky od různých výrobců. Obě obsahují oslabené virové částice, které nemají schopnost se v organismu množit.

Vakcína FSME Immuno Injectje vyráběna ve dvou variantách a to Junior pro děti a mladistvé (od 1-16 let) a Adult pro dospělé (nad 16 let). Aplikace podle základního očkovacího schématu probíhá ve třech dávkách, přičemž druhá následuje za 1-3 měsíce po dávce první a dávka třetí je aplikována po 9-12 měsích po dávce druhé. Je ale nutno mít na paměti, že člověk je proti nákaze chráněn až 14 dní po druhé dávce a to přibližně na dobu jednoho roku. Po závěrečné třetí dávce trvá ochrana přibližně tři roky. U dětí a adolescentů je tato doba o něco delší.

V letních měsících lze aplikovat tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy dochází ke zkrácení intervalu mezi druhou a třetí vakcinací. Druhá dávka následuje již po 14 dnech od dávky první a třetí opět po 9-12 měsících po dávce druhé.

Druhou vakcínou je očkovací látka Encepur. Je rovněž vyráběna ve speciální variantě zvlášť pro děti (od 1 do 11 let) a zvlášť pro adolescenty a dospělé (od 12 let). Očkovací schéma je v tomto případě stejné, jako u předchozí látky, pouze se nedoporučuje zkracování intervalu mezi první a druhou dávkou. Místo toho zde existuje možnost zkráceného očkovacího schématu - tzv. rychlá imunizace. V tomto případě je druhá dávka aplikována již 7. den a třetí dávka 21. den od dávky první. Ochrana proti nákaze nastává právě již od 21. dne.

V některých případech se u jedinců se sníženou obranyschopností a u lidí nad 60 let doporučuje pro dosažení optimálních výsledků rozšířit očkování o jednu dávku navíc.

Pro uchování odolnosti je důležité, aby po třech (pro Encepur pokaždé nebo pro FSME jen při prvním přeočkování) nebo po pěti letech (pro FSME při druhém a dalších přeočkováních) došlo k přeočkování jednou dávkou (tzv. booster imunizace, z angl. boost – posila, podpora). Výjimkou je ovšem zkrácené očkovací schéma, které proběhlo v 21 dnech. V tomto případě je první přeočkování nutné již po 12-18 měsících!

(kros)

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Zákeřná klíšťata: přenášejí více nemocí, než tušíte!

Zákeřná klíšťata: přenášejí více nemocí, než tušíte!

Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek

Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek

Zkušenosti veterináře - rozhovor druhý

Zkušenosti veterináře - rozhovor druhý

Chcete se očkovat proti klíšťovce? Využijte speciální příspěvek VZP!

Chcete se očkovat proti klíšťovce? Využijte speciální příspěvek VZP!

Česnek odpuzuje klíšťata! Ukázal to unikátní výzkum

Česnek odpuzuje klíšťata! Ukázal to unikátní výzkum

Druhý vrchol sezóny aneb V září ještě není vyhráno

Druhý vrchol sezóny aneb V září ještě není vyhráno
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj