Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyOčkování: zabijte více much jednou ranou

Novinky

Očkování: zabijte více much jednou ranou

Očkování proti více nemocem najednou je efektivní způsob, jak se proti nim chránit. Navíc šetří čas a méně obtěžuje všechny, co nemají rádi injekce. Lze totiž využít buď kombinované očkovací látky, nebo souběžné očkování několika vakcínami.

Očkování: zabijte více much jednou ranou
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Rychle a šetrně

Již krátce po narození je třeba děti chránit proti nebezpečným nemocem – očkovat je. Zdálo by se, že jde o věc jasnou a v naší společnosti zcela samozřejmou. S rozvojem medicíny ale počet očkovaných nemocí výrazně vzrostl, a nastal tak problém, jak všechny potřebné nemoci včas naočkovat.

Řešení přinesly kombinované vakcíny, které obsahují části několika virů nebo bakterií v jedné stříkačce a aplikují se jedinou injekcí. Do praxe byly zavedeny již ve 40. letech 20. století. Že je jejich zavedení dobrou volbou, dokládá třeba fakt, že při současném očkovacím kalendáři dostane dítě do dvou let pouze 8 injekcí. Kdyby nebylo kombinovaných vakcín, musela by včelička přiletět 31krát.

Imunitní systém si hravě poradí

Lékaři se zpočátku obávali, zda imunitní systém zvládne zareagovat na několik vakcín najednou a vytvořit dost silnou imunitní odpověď. Postupně ale bylo klinicky ověřeno, že kombinované vakcíny fungují stejně, jako kdyby se očkovala každá nemoc zvlášť. Není divu – imunitní systém se denně setkává s obrovským množstvím různých bakterií a virů. Proto pro něj několik dalších není nejmenším problémem.

Více očkování v „jedné lahvičce“

Pokud se chceme nechat naočkovat proti více než jedné nemoci, máme v podstatě dvě možnosti. V případě, že očkovací látka proti námi zvoleným nemocem je vyráběna jako kombinovaná vakcína, tzn. „v jedné lahvičce“ (např. žloutenka A a B), je výhodné toho využít.

Druhou možností je simultánní očkování, kdy se použijí dvě různé vakcíny (např. klíšťová encefalitida a tetanus) a aplikují se dvěma injekcemi na různá místa. Simultánní očkování je vhodné pro situace, kdy nečekaně hrozí kontakt s více infekcemi a je třeba získat ochranu rychle, např. před pracovní cestou do exotické země. Pokud není časová tíseň, je běžnější očkovat napřed jednu a pak druhou nemoc, nicméně většina očkovacích látek simultánní očkování umožňuje. O konkrétních kombinacích je nejlépe se poradit se svým lékařem nebo na hygienické stanici.

Ať již zvolíme kombinovanou očkovací látku, jednotlivé, nebo simultánní očkování, je třeba dodržet obecná pravidla: očkovaný by měl být zdráv a po očkování se několik dní vyhnout těžké fyzické práci. Tělo tak může vyvinout maximální úsilí k tvorbě protilátek.

(uli)

Zdroje:
http://www.cdc.gov/vaccinesafety/updates/multiplevaccines.htm
http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/full/109/1/124#SEC6
http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_08.html

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Klíšťata v Evropě: přizpůsobivá a nebezpečná

Klíšťata v Evropě: přizpůsobivá a nebezpečná

Život s následky klíšťové encefalitidy

Život s následky klíšťové encefalitidy

Revoluce v očkování?

Revoluce v očkování?

Kdo by se neměl očkovat

Kdo by se neměl očkovat

Komu šlape nákaza klíšťovou encefalitidou na paty?

Komu šlape nákaza klíšťovou encefalitidou na paty?

Klíště: není to brouk a ze stromů neskáče

Klíště: není to brouk a ze stromů neskáče
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj