Novinky
Onemocnět klíšťovou encefalitidou může přijít draho
Během letošní sezony klíšťat se podle nejaktuálnějších statistik Státního zdravotního ústavu v České republice nakazilo klíšťovou encefalitidou celkem 569 osob. Nejvyšší počet nakažených je hlášen z Jihočeského kraje, kde je tradičně nejvyšší výskyt nakažených klíšťat.
Během letošní sezony klíšťat se podle nejaktuálnějších statistik Státního zdravotního ústavu v České republice nakazilo klíšťovou encefalitidou celkem 569 osob. Nejvyšší počet nakažených (97) je hlášen z Jihočeského kraje, kde je tradičně nejvyšší výskyt nakažených klíšťat.
Následky mohou být trvalé
Každoročně na klíšťovou meningoencefalitidu zemřou v České republice 2−3 lidé. To však není jediná hrozba, která z tohoto onemocnění vyplývá. Po prodělaném zánětu mozku má velká část nemocných obtíže, které každý již někdy zažil: bolesti hlavy, nesoustředivost, poruchy spánku, závratě, nejistotu mezi lidmi, poruchy v intimní oblasti.
„Akutní onemocnění je nepříjemné a nemocný stráví v nemocnici 2−3 týdny. Domácí rekonvalescence je pak poměrně dlouhá a návrat do plné zátěže je obtížný,“ říká MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice, a dodává: „Všechna tato onemocnění jsou zbytečná, protože se jim dalo předejít očkováním.“
Nákaze lze předejít očkováním
Výhodou očkování je prověřenost vakcíny – v České republice nejpoužívanější vakcína FSME-IMMUN je úspěšně aplikována v sousedním Rakousku již 37 let a její účinnost převyšuje 99 %. Pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, je proto minimální. „Právě nyní, v chladných měsících roku, je ideální čas nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat,“ doplňuje MUDr. Václav Chmelík.
Jde i o peníze
Člověk s průměrným platem (23 513 Kč měsíčně), který po onemocnění klíšťovou encefalitidou zůstane na nemocenské 6 týdnů, přichází o 53 % svého výdělku – místo standardních 35 500 Kč získá na náhradě mzdy a nemocenské za šest týdnů celkem jen 16 400 Kč. Pokud na nemocenské stráví 3 měsíce, přijde o 48 % výdělku, což představuje 33 600 Kč.1 I zdánlivě lehčí případy onemocnění mohou pro pacienty představovat komplikace – nejen zdravotní, ale i finanční. Náklady na očkování jsou ve srovnání s tím zanedbatelné.
Nejpříhodnější doba pro zahájení očkování je právě teď
Lidé by očkování neměli odkládat. Nejpříznivější období je v chladných zimních měsících. Klasické očkovací schéma pro zimní měsíce sestává z první dávky podané v den 0, druhé dávky podané za 1−3 měsíce a třetí dávky aplikované o 5−12 měsíců později. Ochrany je dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky. Toto schéma je vhodné aplikovat na podzim či v zimě, aby po podání druhé dávky v jarních měsících byli lidé pohybující se v přírodě chráněni.
Zdroj:
Výstup z tiskové konference a tiskové zprávy společnosti Baxter.