Novinky
Osm mýtů o očkování: Přečtěte si, proč jsou mylné
Očkování je stále aktuální a často také velmi emotivní téma. Přinášíme osm mýtů a jejich vyvrácení.
- mýtus: Očkování způsobuje autismus. Britský lékař Andrew Wakefield publikoval v roce 1997 v odborném časopisu The Lancet studii se závěrem, že vakcinace zvyšuje riziko autismu. Ukázalo se, že šlo o podvod. Článek byl stažen z publikace a zmíněný lékař byl za závažná pochybení a záměrnou manipulaci s daty potrestán odebráním lékařské licence. Vědci z celého světa opakovaně prokazují, že tomu tak není.
- mýtus: Imunitní systém dětí nemůže zvládnout tolik očkování. Ve skutečnosti je pro dítě mnohem větší zátěží už to, že se narodí ze sterilní dělohy do světa plného bakterií a virů. První den života se tak potká s miliony nových antigenů. Hexavakcína jich naproti tomu obsahuje jen kolem dvanácti. I kdybychom všechny vakcíny současného očkovacího kalendáře podali v jeden den, zaměstnali bychom asi jen 0,1 % kapacity imunitního systému.
- mýtus: Přirozená infekce je lepší než očkování. Toto pravidlo platí pouze tam, kde se jedná o nezávažné infekce. U infekcí, které mají vysokou smrtnost a riziko trvalých následků, se to tvrdit prostě nedá.
- mýtus: Vakcíny obsahují nebezpečné jedy: Vakcíny patří k nejkontrolovanějším výrobkům na světě a výroba jedné šarže často trvá i tři roky. Za tu dobu projde kompletními bezpečnostními testy.
- mýtus: Očkování nefunguje, ke zdraví nám pomáhá hygiena: Některým nákazám se hygienou v žádném případě nelze ubránit. Patří k nim například klíšťová encefalitida, spalničky nebo chřipka. Statistiky jednoznačně vypovídají o tom, že infekční nemoci se vždy přestaly šířit přesně v tu dobu, kdy začalo plošné očkování.
- mýtus: Riziko očkování je vyšší než riziko samotné infekce. Účinnost a bezpečnost očkování se velmi složitě prokazuje už během vývoje vakcíny a přísné sledování probíhá stále, i během používání vakcín. Jakékoli pochybnosti, i nepotvrzené, obvykle vedou ke stažení šarže nebo celé vakcíny. Výrobcům vakcín na kvalitě skutečně záleží, protože do jejího vývoje investovali obrovské náklady.
- mýtus: Při očkování se lze nakazit nemocí, proti které se očkuje. Tak závažný nežádoucí účinek by byl naprosto nepřípustný a taková šarže vakcín by nikdy nesměla být uvolněna na trh.
- mýtus: Nepotřebujeme se očkovat, protože infekcí je málo. Ani to není pravda. Můžeme to demonstrovat na příkladu klíšťové encefalitidy, kterou je na našem území infikováno asi 10–20 % klíšťat. A nakažených osob není málo. Každý čtvrtý evropský případ klíšťové encefalitidy se odehraje právě v České republice.
(pez)
Zdroj:
www.publichealth.org
www.klistova-encefalitida.cz