Novinky
Příznaky klíšťové encefalitidy mohou připomínat chřipku
Přisáté klíště, první zdravotní obtíže a následný pobyt v nemocnici. Podobný scénář zažila i seniorka, která onemocněla klíšťovou encefalitidou. V nemocnici strávila téměř tři týdny. Jde o názornou ukázku toho, že bez očkování vám může klíšťová encefalitida změnit na několik měsíců život k nepoznání.
Žena ve věku 63 let se dostala do nemocnice kvůli potížím s odvodněním organismu a silnému průjmu. Předcházelo jim několik dní slabosti, únavy, nechutenství a pocitu na zvracení. Po přijetí na infekční oddělení se u ní začaly projevovat zpomalené reakce a zhoršovala se její hybnost. Další den se přidaly problémy s močovým měchýřem. I přes zhoršující se schopnosti vyjadřování vyšlo najevo, že pacientka měla nedávno přisáté klíště.
Částečné ochrnutí si vyžádalo rehabilitace
Lékaři začali ženě podávat léky tlumící otok mozku i případnou reakci imunitního systému. Do doby, než vyloučili lymeskou boreliózu a další onemocnění, musela pacientka podstoupit také léčbu proti bakteriálním a virovým onemocněním. Vyšetření mozkomíšního moku po tzv. lumbální punkci nakonec potvrdilo diagnózu klíšťové encefalitidy. Léčba zaměřená na tlumení projevů nemoci naštěstí postupně přinášela výsledky a stav seniorky se začal zlepšovat. Přispěly k tomu jistě i rehabilitace, které musela podstoupit kvůli částečnému ochrnutí levé poloviny těla. Pobyt v nemocnici nakonec trval téměř tři týdny. Po propuštění čekala pacientku ještě domácí léčba, pravidelná rehabilitace i kontroly na infekčním oddělení a neurologii.
Příznaky mohou být nejednoznačné
Klíšťová encefalitida se u postižené ženy ohlásila slabostí, únavou a nechutenstvím. Počáteční projevy onemocnění ale mohou být velmi různorodé. U mnoha pacientů připomínají chřipku s horečkou a bolestmi hlavy. Lišit se může i průběh nemoci, přičemž komplikace častěji postihují starší pacienty. Přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění dlouhodobé nebo i trvalé následky. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy, nebo dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti. Jak se proti klíšťové encefalitidě bránit?
- Jedinou spolehlivou ochranou je očkování.
- K dispozici je vakcína pro děti i pro dospělé, očkovat se mohou všechny věkové skupiny do 1 roku věku.
- Jedinci, kteří již byli v minulosti očkováni, by neměli zapomínat na pravidelné přeočkování.
(pak)
Zdroj:
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2013/03/08.pdf
Objednejte se na očkování právě teď