Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyVědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!

Novinky

Vědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!

Česká republika patří dlouhodobě mezi země s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. Počty případů v posledních desetiletích navíc významně stoupají. Na vině přitom může být nejen postup malého parazita do vyšších nadmořských výšek, ale také zvýšení jeho aktivity ve studených měsících.

Vědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Klíště obecné (Ixodes ricinus) v současnosti obývá území, které je na západě ohraničeno Portugalskem, na východě Ruskem, na jihu severní Afrikou a na severu Skandinávií. Samotný virus klíšťové encefalitidy se celosvětově vyskytuje v pásmu zasahujícím střední část Evropy až přímořské východoasijské oblasti. Při srovnání s údaji z minulých let je však patrné rozšiřování rizikových míst. Původní izolované endemické oblasti výskytu klíšťové encefalitidy se spojují a vytvářejí rozsáhlá území. V rozšíření hraje významnou roli nadmořská výška. Zatímco ve Skandinávii se klíšťata vyskytují pouze v nízkých nadmořských polohách blízko moře, na jihu území se mohou objevit až ve výškách 1500–2000 m n. m.

U nás jim klima přeje 

V České republice patří mezi regiony s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy západní, střední a jižní Čechy, ale také okolí Brna, Znojemsko, Opavsko a Bruntálsko. Riziko nákazy však hrozí prakticky na celém území naší republiky. V minulosti se totiž výskyt klíšťat udával do 700 m n. m. V poslední době, obdobně jako jinde v Evropě, však dochází k jejich šíření nejen na větší územní plochy, ale také do vyšší nadmořské výšky. Na klíšťata tak můžeme narazit dokonce až ve výškách 1100–1200 m n. m. Horské lokality jsou přitom využívány k rekreačním pobytům, které většinou probíhají během zvýšené aktivity klíšťat – jejich hlavní sezóna trvá od dubna až do listopadu. V posledních letech dochází k výraznému vzestupu výskytu klíšťové encefalitidy. Česká republika se tak řadí v počtu případů na druhé místo ihned za Rusko. Důvodem totiž mohou být kromě stěhování klíšťat do vyšší nadmořské výšky také klimatické změny. Zvyšování průměrné roční teploty a vlhkosti vede k urychlení vývoje klíšťat, zvýšení jejich aktivity a prodloužení klíšťové sezóny.

Hory v obležení 

Jan Materna ze Správy Krkonošského národního parku se zaměřil na výškové rozšíření klíštěte obecného v Krkonoších.

  • Výzkum probíhající v letech 2002–2008 ozřejmil horní hranici současného výskytu parazita – ta se pohybuje kolem 1100–1150 m n. m.
  • Z výsledků navíc vyplývá, že klíštěti umožnil proniknout do vyšších nadmořských výšek statisticky významný vzestup teplot v období od května do srpna.

Před klíšťaty se tak neschováme už ani na horách. Malý parazit přitom nezpůsobuje pouze nepříjemné kousnutí, ale také přenáší nebezpečné choroby. V naší zemi se jedná především o lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Proti klíšťové encefalitidě se přitom lze chránit účinným a bezpečným očkováním, které je vhodné pro děti i dospělé. Pokud tedy vyrážíte za turistikou, nezapomeňte se nechat očkovat. Jedině tak si z dovolené přivezete pouze krásné zážitky a vyvarujete se nechtěného suvenýru v podobě závažného virového onemocnění.

(holi)

Zdroje:
http://zdravi.e15.cz
http://opera.krnap.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Pojišťovny na očkování přispívají nejvíce dětem

Pojišťovny na očkování přispívají nejvíce dětem

Jak se zbavit klíšťat ve svém okolí?

Jak se zbavit klíšťat ve svém okolí?

Česko je zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě

Česko je zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě

Chrání nás očkování spolehlivě?

Chrání nás očkování spolehlivě?

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Ze života klíštěte

Ze života klíštěte
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj