Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyVědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!

Novinky

Vědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!

Česká republika patří dlouhodobě mezi země s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. Počty případů v posledních desetiletích navíc významně stoupají. Na vině přitom může být nejen postup malého parazita do vyšších nadmořských výšek, ale také zvýšení jeho aktivity ve studených měsících.

Vědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Klíště obecné (Ixodes ricinus) v současnosti obývá území, které je na západě ohraničeno Portugalskem, na východě Ruskem, na jihu severní Afrikou a na severu Skandinávií. Samotný virus klíšťové encefalitidy se celosvětově vyskytuje v pásmu zasahujícím střední část Evropy až přímořské východoasijské oblasti. Při srovnání s údaji z minulých let je však patrné rozšiřování rizikových míst. Původní izolované endemické oblasti výskytu klíšťové encefalitidy se spojují a vytvářejí rozsáhlá území. V rozšíření hraje významnou roli nadmořská výška. Zatímco ve Skandinávii se klíšťata vyskytují pouze v nízkých nadmořských polohách blízko moře, na jihu území se mohou objevit až ve výškách 1500–2000 m n. m.

U nás jim klima přeje 

V České republice patří mezi regiony s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy západní, střední a jižní Čechy, ale také okolí Brna, Znojemsko, Opavsko a Bruntálsko. Riziko nákazy však hrozí prakticky na celém území naší republiky. V minulosti se totiž výskyt klíšťat udával do 700 m n. m. V poslední době, obdobně jako jinde v Evropě, však dochází k jejich šíření nejen na větší územní plochy, ale také do vyšší nadmořské výšky. Na klíšťata tak můžeme narazit dokonce až ve výškách 1100–1200 m n. m. Horské lokality jsou přitom využívány k rekreačním pobytům, které většinou probíhají během zvýšené aktivity klíšťat – jejich hlavní sezóna trvá od dubna až do listopadu. V posledních letech dochází k výraznému vzestupu výskytu klíšťové encefalitidy. Česká republika se tak řadí v počtu případů na druhé místo ihned za Rusko. Důvodem totiž mohou být kromě stěhování klíšťat do vyšší nadmořské výšky také klimatické změny. Zvyšování průměrné roční teploty a vlhkosti vede k urychlení vývoje klíšťat, zvýšení jejich aktivity a prodloužení klíšťové sezóny.

Hory v obležení 

Jan Materna ze Správy Krkonošského národního parku se zaměřil na výškové rozšíření klíštěte obecného v Krkonoších.

  • Výzkum probíhající v letech 2002–2008 ozřejmil horní hranici současného výskytu parazita – ta se pohybuje kolem 1100–1150 m n. m.
  • Z výsledků navíc vyplývá, že klíštěti umožnil proniknout do vyšších nadmořských výšek statisticky významný vzestup teplot v období od května do srpna.

Před klíšťaty se tak neschováme už ani na horách. Malý parazit přitom nezpůsobuje pouze nepříjemné kousnutí, ale také přenáší nebezpečné choroby. V naší zemi se jedná především o lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Proti klíšťové encefalitidě se přitom lze chránit účinným a bezpečným očkováním, které je vhodné pro děti i dospělé. Pokud tedy vyrážíte za turistikou, nezapomeňte se nechat očkovat. Jedině tak si z dovolené přivezete pouze krásné zážitky a vyvarujete se nechtěného suvenýru v podobě závažného virového onemocnění.

(holi)

Zdroje:
http://zdravi.e15.cz
http://opera.krnap.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Sedm mýtů o klíšťatech

Sedm mýtů o klíšťatech

Autismus může způsobit i borrelióza

Autismus může způsobit i borrelióza

S příchodem teplého počasí zvolte raději zrychlené očkovací schéma

S příchodem teplého počasí zvolte raději zrychlené očkovací schéma

Co přenáší klíšťata v zahraničí

Co přenáší klíšťata v zahraničí

Seriál o výskytu KE v Evropě: díl první – Rakousko

Seriál o výskytu KE v Evropě: díl první – Rakousko

Kde se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě?

Kde se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě?
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj