Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

Laboratorní nález

 

Nález v krvi

Laboratorní nález v krvi se liší podle konkrétního stadia, ve kterém se onemocnění klíšťovou encefalitidou právě nachází. Zpočátku, během chřipkových příznaků a také v průběhu bezpříznakového stadia, se snižuje počet bílých krvinek. Ty jsou v krvi zodpovědné za boj proti infekcím a jsou hlavní součástí lidského imunitního systému.

Pokud se nemoc dostane do svého druhého stadia, propuká zánět mozkovych blan nebo dokonce samotného mozku. Při tom se množství bílých krvinek v krvi naopak zvyšuje. Je to reakce lidské imunity, která mobilizuje všechny síly, aby se vypořádala se zánětlivým onemocněním.

Lékaři znají také další znamení, která napovídají, že v těle probíhá zánětlivé onemocnění. Mezi ně patří například tzv. zvýšená sedimentace nebo C-reaktivní protein. U většiny případů klíšťové encefalitidy se tyto známky také vyskytují. Pro laika - nelékaře je však důležitý fakt, že tyto laboratorní hodnoty nemohou předpovědět, jak těžce bude onemocnění probíhat případně jestli po prodělaném onemocnění zůstanou trvalé následky. To záleží na mnoha dalších faktorech a v neposlední řadě také na přístupu pacienta k léčbě.

Ilustrace
 

Změny v mozku

K dalším změnám, které dokáže každá biochemická laboratoř snadno odhalit, dochází během onemocnění také v lidském mozku. Tedy správně řečeno nikoli v mozku, ale v mozkomíšním moku, což je tekutina, která lidský mozek chrání před škodlivými vlivy a má pro něj mnoho dalších funkcí.

V tekutině mozkomíšního moku se při zánětu způsobeném virem klíšťové encefalitidy objevují bílé krvinky, které se tam normálně téměř nevyskytují. Stejně tak se významně zvyšuje množství bílkovin.

Všechny tyto laboratorní parametry poukazují na probíhající onemocnění, ale jak už bylo řečeno, nemohou předpovídat jeho průběh. Změněné laboratorní hodnoty mohou někdy přetrvávat i několik měsíců po prodělaném onemocnění.

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj