Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyEncefalitidy neboli záněty mozku. Různí viníci, společné těžké dopady

Novinky

Encefalitidy neboli záněty mozku. Různí viníci, společné těžké dopady

Ačkoliv je mozek před mikroby relativně dobře chráněn, může dojít k selhání této obranné bariéry. Na životně důležitý orgán pak mohou zaútočit bakterie, viry, paraziti i naše vlastní imunita. Jak se takový útok na sídlo naší mysli projeví a jak se bránit?

Encefalitidy neboli záněty mozku. Různí viníci, společné těžké dopady
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Klíšťata a mnoho dalších 

Encefalitida je zánětlivé onemocnění mozkové tkáně. Nejčastějšími původci jsou viry. Vyvolávajícími činiteli mohou být i toxiny, bakterie, paraziti nebo autoimunitní pochody. O meningoencefalitidě hovoříme, postihne-li zánětlivý proces zároveň i mozkové pleny (meningy). Z virových původců jsou zásadní zejména virus klíšťové encefalitidy a herpesviry (původci oparu). Škála bakteriálních původců je poměrně pestrá. Zahrnuje borrelie, meningokoky nebo mykobakterie. Jací parazité nám můžou proniknout až do mozku? V našich zeměpisných šířkách se jedná zejména o toxoplazmu, v Africe je třeba myslet i na původce spavé nemoci – trypanozomu. HIV pozitivní lidé pak mají vyšší riziko encefalitidy vyvolané jak samotným virem, tak i toxoplazmou nebo některými houbami. To je důsledek jejich snížené imunity. 

Začíná to chřipkovými příznaky 

Charakteristickými znaky postižení encefalitidou jsou horečka, bolest hlavy a mentální poruchy. Většina pacientů s virovou encefalitidou vykazuje příznaky meningitidy (horečka, bolest hlavy, ztuhlost krku, zvracení). Pak následují poruchy vědomí, křeče a neurologické příznaky způsobené zvýšeným nitrolebním tlakem. Zánět mozku může začít podobně jako chřipka, ale následuje rychlé zhoršení. Nastupují poruchy vědomí, otupělost, záchvaty a kóma. Velký nitrolební tlak se může projevit nevolností, zvracením, prudkou bolestí hlavy, světloplachostí a ztuhlostí krku. 

Diagnóza musí sedět 

Kromě klasické anamnézy, tedy posouzení příznaků, je ke zjištění stavu důležité i vyšetření mozkomíšního moku. V něm budou lékaři pátrat po přítomnosti buněk, bílkovin a glukózy. Ideální je také provést PCR. To je metoda, při níž dojde k pomnožení nukleových kyselin, takže původně nezjistitelné množství genetické informace mikrobů lze poté ve vzorku zaznamenat. Pomoci může i samotný odběr, při kterém si lékař všímá barvy odebíraného moku a toho, zda vytéká pod tlakem. K dalším vyšetřením a potvrzením pracovní diagnózy lze využít i zobrazovací techniky. Jde například o výpočetní tomografii, magnetickou rezonanci nebo elektroencefalografii. Podobně jako encefalitida se totiž může projevovat:

  • meningitida,
  • systémový lupus,
  • postvakcinační encefalomyelitida,
  • cévní mozková příhoda,
  • nádor mozku,
  • syfilis,
  • leukémie,
  • lymfom. 

Terapie léky i klidem 

Při podezření na bakteriální původ zánětu je namístě ihned nasadit širokospektrá antibiotika. Dobře pronikají přes bariéru mezi mozkem a krví. O dalším postupu léčby pak rozhodují především příznaky. Při nebezpečí otoku mozku se podávají kortikoidy. Jde-li o virovou příčinu zánětu, je léčba zaměřena spíš na zvládnutí nepříjemných dopadů. Antivirotika se aplikují proti herpesvirovým a cytomegalovirovým infekcím. Mezi možné komplikace pak patří srdeční a dechové zástavy a široké spektrum neuropsychiatrických příznaků. Někdy se objeví poruchy osobnosti, kognitivních funkcí nebo amnézie. K dalším potížím spojeným s prodělanou encefalitidou lze řadit poruchy řeči a polykání nebo epilepsii. 

Rakousko vs. Česko 90:30

Předpověď vývoje zánětlivého onemocnění mozku bývá obtížná. Záleží především na věku pacienta, vyvolávajícím činiteli a stavu imunitního systému. Nejhorší prognózu má herpetická encefalitida, při níž bez léčby zemře až 70 % pacientů. Polovina z přeživších 30 % vykazuje těžké neurologické poruchy. Dá se proti encefalitidě zasáhnout preventivně? Ano, proti té klíšťové existuje vakcína. Nicméně v ČR je proočkováno jen asi 30 % obyvatel. V sousedním Rakousku je to přitom v rizikových oblastech až 90 %. Zatímco dříve se počet případů klíšťové encefalitidy v Rakousku pohyboval zhruba na úrovni ČR, dnes jde jen o desítky případů. U nás jsou postižených stále stovky. V důsledku mnoha různých původců encefalitidy se nám však tohoto strašáka zřejmě jen tak zbavit nepodaří. 

(marz) 

Zdroje:
http://patient.info
www.szu.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Rakousko si poradilo se zákeřnou „klíšťovkou“

Rakousko si poradilo se zákeřnou „klíšťovkou“

Zapomněli jste se včas přeočkovat?

Zapomněli jste se včas přeočkovat?

Pět dobrých důvodů, proč nezatracovat očkování

Pět dobrých důvodů, proč nezatracovat očkování

Pozor na klíště v těhotenství – jde o dva životy

Pozor na klíště v těhotenství – jde o dva životy

Seriál o výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě: díl šestý – prázdninové destinace

Seriál o výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě: díl šestý – prázdninové destinace

Zdá se vám očkování drahé? Žádejte příspěvek od pojišťovny

Zdá se vám očkování drahé? Žádejte příspěvek od pojišťovny
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj