Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyEncefalitidy neboli záněty mozku. Různí viníci, společné těžké dopady

Novinky

Encefalitidy neboli záněty mozku. Různí viníci, společné těžké dopady

Ačkoliv je mozek před mikroby relativně dobře chráněn, může dojít k selhání této obranné bariéry. Na životně důležitý orgán pak mohou zaútočit bakterie, viry, paraziti i naše vlastní imunita. Jak se takový útok na sídlo naší mysli projeví a jak se bránit?

Encefalitidy neboli záněty mozku. Různí viníci, společné těžké dopady
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Klíšťata a mnoho dalších 

Encefalitida je zánětlivé onemocnění mozkové tkáně. Nejčastějšími původci jsou viry. Vyvolávajícími činiteli mohou být i toxiny, bakterie, paraziti nebo autoimunitní pochody. O meningoencefalitidě hovoříme, postihne-li zánětlivý proces zároveň i mozkové pleny (meningy). Z virových původců jsou zásadní zejména virus klíšťové encefalitidy a herpesviry (původci oparu). Škála bakteriálních původců je poměrně pestrá. Zahrnuje borrelie, meningokoky nebo mykobakterie. Jací parazité nám můžou proniknout až do mozku? V našich zeměpisných šířkách se jedná zejména o toxoplazmu, v Africe je třeba myslet i na původce spavé nemoci – trypanozomu. HIV pozitivní lidé pak mají vyšší riziko encefalitidy vyvolané jak samotným virem, tak i toxoplazmou nebo některými houbami. To je důsledek jejich snížené imunity. 

Začíná to chřipkovými příznaky 

Charakteristickými znaky postižení encefalitidou jsou horečka, bolest hlavy a mentální poruchy. Většina pacientů s virovou encefalitidou vykazuje příznaky meningitidy (horečka, bolest hlavy, ztuhlost krku, zvracení). Pak následují poruchy vědomí, křeče a neurologické příznaky způsobené zvýšeným nitrolebním tlakem. Zánět mozku může začít podobně jako chřipka, ale následuje rychlé zhoršení. Nastupují poruchy vědomí, otupělost, záchvaty a kóma. Velký nitrolební tlak se může projevit nevolností, zvracením, prudkou bolestí hlavy, světloplachostí a ztuhlostí krku. 

Diagnóza musí sedět 

Kromě klasické anamnézy, tedy posouzení příznaků, je ke zjištění stavu důležité i vyšetření mozkomíšního moku. V něm budou lékaři pátrat po přítomnosti buněk, bílkovin a glukózy. Ideální je také provést PCR. To je metoda, při níž dojde k pomnožení nukleových kyselin, takže původně nezjistitelné množství genetické informace mikrobů lze poté ve vzorku zaznamenat. Pomoci může i samotný odběr, při kterém si lékař všímá barvy odebíraného moku a toho, zda vytéká pod tlakem. K dalším vyšetřením a potvrzením pracovní diagnózy lze využít i zobrazovací techniky. Jde například o výpočetní tomografii, magnetickou rezonanci nebo elektroencefalografii. Podobně jako encefalitida se totiž může projevovat:

  • meningitida,
  • systémový lupus,
  • postvakcinační encefalomyelitida,
  • cévní mozková příhoda,
  • nádor mozku,
  • syfilis,
  • leukémie,
  • lymfom. 

Terapie léky i klidem 

Při podezření na bakteriální původ zánětu je namístě ihned nasadit širokospektrá antibiotika. Dobře pronikají přes bariéru mezi mozkem a krví. O dalším postupu léčby pak rozhodují především příznaky. Při nebezpečí otoku mozku se podávají kortikoidy. Jde-li o virovou příčinu zánětu, je léčba zaměřena spíš na zvládnutí nepříjemných dopadů. Antivirotika se aplikují proti herpesvirovým a cytomegalovirovým infekcím. Mezi možné komplikace pak patří srdeční a dechové zástavy a široké spektrum neuropsychiatrických příznaků. Někdy se objeví poruchy osobnosti, kognitivních funkcí nebo amnézie. K dalším potížím spojeným s prodělanou encefalitidou lze řadit poruchy řeči a polykání nebo epilepsii. 

Rakousko vs. Česko 90:30

Předpověď vývoje zánětlivého onemocnění mozku bývá obtížná. Záleží především na věku pacienta, vyvolávajícím činiteli a stavu imunitního systému. Nejhorší prognózu má herpetická encefalitida, při níž bez léčby zemře až 70 % pacientů. Polovina z přeživších 30 % vykazuje těžké neurologické poruchy. Dá se proti encefalitidě zasáhnout preventivně? Ano, proti té klíšťové existuje vakcína. Nicméně v ČR je proočkováno jen asi 30 % obyvatel. V sousedním Rakousku je to přitom v rizikových oblastech až 90 %. Zatímco dříve se počet případů klíšťové encefalitidy v Rakousku pohyboval zhruba na úrovni ČR, dnes jde jen o desítky případů. U nás jsou postižených stále stovky. V důsledku mnoha různých původců encefalitidy se nám však tohoto strašáka zřejmě jen tak zbavit nepodaří. 

(marz) 

Zdroje:
http://patient.info
www.szu.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Lymeskou borreliózu rozpoznáte sami: sledujte první příznaky

Lymeskou borreliózu rozpoznáte sami: sledujte první příznaky

Odstraňujte klíšťata správně a moderně

Odstraňujte klíšťata správně a moderně

Seriál o výskytu KE v Evropě: díl čtvrtý – Belgie, Francie, Švýcarsko

Seriál o výskytu KE v Evropě: díl čtvrtý – Belgie, Francie, Švýcarsko

Repelenty – opravdu fungují?

Repelenty – opravdu fungují?

Jak klíšťová encefalitida změní život

Jak klíšťová encefalitida změní život

Očkovat se můžete nechat kdykoli během roku, nejen v zimě!

Očkovat se můžete nechat kdykoli během roku, nejen v zimě!
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj