Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyEvropská prvenství v souvislosti s klíšťovou encefalitidou: Rakousko je nejzodpovědnější v proočkovanosti, Češi vedou v počtu onemocnění

Novinky

Evropská prvenství v souvislosti s klíšťovou encefalitidou: Rakousko je nejzodpovědnější v proočkovanosti, Češi vedou v počtu onemocnění

Ačkoliv je klíšťová encefalitida velice závažné onemocnění, které může být i smrtelné, jen malá část české populace se nechává proti této nemoci očkovat. Zcela jiná situace panuje v Rakousku, které je zemí s největší proočkovaností proti této nemoci na světě.

Evropská prvenství v souvislosti s klíšťovou encefalitidou: Rakousko je nejzodpovědnější v proočkovanosti, Češi vedou v počtu onemocnění
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Rakušani se chovají zodpovědněji ke svému zdraví a plody své snahy sklízí v podobě mnohonásobně menšího počtu nakažených.

Zatímco v Rakousku, kde je výskyt infekčních klíšťat podobný jako u nás, proočkovanost dlouhodobě přesahuje 80 %, v ČR se proti této nemoci chrání očkováním jen čtvrtina obyvatel. Díky vysoké proočkovanosti se v Rakousku počty nakažených osob pohybují řádově v desítkách případů a rok, u nás jsou jich za stejné období stovky.

Rakousko sází na osvětu

Rakousko pořádá od roku 1981 pravidelnou celostátní osvětu a kampaně o rizicích klíšťové encefalitidy a důležitosti očkování. Vzdělávání veřejnosti patří mezi základní pilíře rakouské prevence proti tomuto onemocnění.

Výsledky tohoto přístupu se odrážejí v mnohonásobně menším počtu nakažených Rakušanů. Například v roce 2016 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 Čechů oproti pouhým 89 Rakušanů, v roce 2017 pak 687 českých občanů, zatímco v Rakousku 116 obyvatel. Přes tyto výrazné rozdíly nejsou rakouští odborníci na očkování s proočkovaností zcela spokojeni a uvádí, že počet případů se meziročně lehce zvyšuje a jen asi 62 % osob je očkováno podle řádného očkovacího schématu.

Čtěte související článek: Klíšťovou encefalitidou se letos nakazilo o čtvrtinu víc Čechů než vloni

Proč se Češi neočkují proti klíšťové encefalitidě?

Proč se naprostá většina Rakušanů nechává proti klíšťové encefalitidě očkovat, zatímco Češi nikoliv?

V roce 2015 u nás proběhl průzkum, v jehož rámci bylo zjištěno, že více než 95 % populace má povědomí o klíšťové encefalitidě, přesto více než 60 % dotazovaných uvedlo, že očkování nepodstupují, protože se domnívají, že je pro ně zbytečné, anebo se neobávají nákazy. „Problémem do budoucna je skutečnost, že se infikovaná klíšťata dostávají do nových oblastí, stále blíž k lidem a vyskytují se už ve všech krajích ČR,“ varuje docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, houbaření, při odpočinku v parku ale i při sportech provozovaných venku či v přírodě,“ dodává MUDr. Maďar.

Vzhledem k varování odborníků, že nakazit se klíšťovou encefalitidou může jedinec v jakémkoli věku, kdekoli v ČR a téměř celoročně, je na každém z nás, aby zvážil rizika. Rakouský příklad ale jasně ukazuje, že podstoupením očkování lze výskyt této nebezpečné nemoci výrazně omezit. A zachovaní zdraví za to jistě stojí.

(žij, zuj)

 

Zdroje:

https://diepresse.com/home/panorama/oesterreich/5470919/Aerztekammer-ruft-dringend-zur-ZeckenImpfung-auf

http://www.aerztekammer.at/nft-datenundzahlen/-/asset_publisher/veJ7/content/id/22077589

https://derstandard.at/2000076556127/FSME-Faelle-in-Oesterreich-steigen-wieder

https://cejph.szu.cz/pdfs/cjp/2015/03/08.pdf

https://www.czso.cz/csu/czso/24-zdravotnictvi-qvn74xj0bo

Tisková zpráva Focus Agency z 26. 3. 2018

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Nedejte klíšťatům na vaší zahradě šanci k útoku

Nedejte klíšťatům na vaší zahradě šanci k útoku

Poznejte zákeřnou klíšťovku včas!

Poznejte zákeřnou klíšťovku včas!

Klíšťata přenášejí také babesiózu

Klíšťata přenášejí také babesiózu

Děti očkujte – pak nemá encefalitida šanci!

Děti očkujte – pak nemá encefalitida šanci!

Mýty a nepravdy stranou: Čísla hovoří jasně pro očkování

Mýty a nepravdy stranou: Čísla hovoří jasně pro očkování

Proč nám pojišťovny přispívají na očkování

Proč nám pojišťovny přispívají na očkování
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj