Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyKlíšťová encefalitida: čtvrtina případů pochází z Česka

Novinky

Klíšťová encefalitida: čtvrtina případů pochází z Česka

Česká republika drží několik významných rekordů v odvětví sportu, vědy a kultury. Několik by se jich však našlo i v oblasti péče o lidské zdraví. Neblahým příkladem může být jeden rekord, kterého jsme dosáhli za posledních 40 let. Čtvrtina případů klíšťové encefalitidy v Evropě totiž pochází právě z naší země.

Klíšťová encefalitida: čtvrtina případů pochází z Česka
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

První v Evropě

Česká republika je již dlouhých 40 let zemí s největším počtem případů klíšťové encefalitidy. Z celkového počtu onemocnění v Evropě zaznamenali lékaři u nás celou čtvrtinu případů. Klíšťovka je totiž tak trochu „naše“ infekce. Česko je původní území, ze kterého se virus postupně rozšířil do celé Evropy. V současnosti je vysoký výskyt onemocnění také ve Slovinsku, Německu, Rusku či Pobaltí. V řeči čísel se v roce 2013 jednalo o 625 případů klíšťové encefalitidy za rok. K červnu roku 2014 registrujeme již 51 nových případů. V novodobé historii České republiky byl rekordem rok 2006, kdy bylo zaznamenáno 1 029 případů klíšťovky.

Prevencí je očkování

  • V blízké budoucnosti se očekávají podobné nebo i vyšší počty každoročních případů. Může za to i fakt, že se klíšťata vyskytují stále více v oblastech blíže člověku, například v zahradách, městských parcích nebo chatových oblastech.
  • Prevencí je, kromě očkování, vhodné oblečení a pokrývka hlavy, vysoká obuv a ponožky natažené přes okraj kalhot. Před návštěvou přírody je nezbytností použití repelentu a po návratu důkladná prohlídka těla.
  • Avšak jediným možným způsobem, jak dosáhnout poklesu počtu onemocnění za rok, je zvýšit proočkovanost našich obyvatel. Očkování doporučuje Evropská komise i Světová zdravotnická organizace.
  • Vakcína je vysoce účinná u lidí všeho věku, přičemž nežádoucí účinky bývají minimální. Navzdory bezpečnosti vakcíny je očkováno pouze kolem 20 % obyvatel České republiky.
  • Příklad bychom si mohli vzít z našich jižních sousedů. V Rakousku je nejvíce očkovaných obyvatel v Evropě – celých 88 %! Nejspíše k tomu přispěla osvětová kampaň ve školách. Díky očkování se za posledních deset let podařilo zabránit více než 4 000 případů onemocnění a více než 30 úmrtím.
  • Na prevenci je potřeba myslet i na cestách do zahraničí. Rakousko, Slovensko, Německo, Švýcarsko, Švédsko či Rumunsko hlásí nové oblasti s vysokým počtem případů onemocnění.
  • Prevence je v České republice velmi zanedbávaná. Přitom předcházením vzniku nemoci ušetříme nejen peníze, ale i svůj organismus. Klíšťovka totiž může na lidském těle napáchat škody, které si vyžádají dlouhodobou rehabilitaci.

(holi)

Zdroje:
zdravi.e15.cz
www.szu.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Klíšťata jako biologická zbraň?

Klíšťata jako biologická zbraň?

Klíšťová encefalitida může ohrozit také vaše čtyřnohé miláčky

Klíšťová encefalitida může ohrozit také vaše čtyřnohé miláčky

Jak se žije klíšťatům aneb I krvelační parazité mají své nepřátele

  Jak se žije klíšťatům aneb I krvelační parazité mají své nepřátele

Pozor, sezóna klíšťat začíná už nyní!

Pozor, sezóna klíšťat začíná už nyní!

Děsí vás klíšťata na dětském táboře?

Děsí vás klíšťata na dětském táboře?

Vaše zkušenosti s klíšťovou encefalitidou

Vaše zkušenosti s klíšťovou encefalitidou
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj