Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyKlíšťovka a borelióza: dvě odlišné nemoci, jeden společný přenašeč

Novinky

Klíšťovka a borelióza: dvě odlišné nemoci, jeden společný přenašeč

Klíšťová encefalitida a borelióza rozhodně nejsou v naší zemi neznámými pojmy. Každoročně těmito chorobami ochoří několik stovek lidí. Ač se jedná o dvě naprosto rozdílná onemocnění, jedno mají společné. Přenáší je obávaný parazit obývající českou přírodu – klíště obecné.

Klíšťovka a borelióza: dvě odlišné nemoci, jeden společný přenašeč
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Klíšťová encefalitida

  • Jedná se o nejčastěji hlášenou virovou infekci nervového systému v České republice. Množství nemocných se pohybuje řádově v několika stovkách za rok. V posledních letech počty kolísají mezi 500 a 700 případy ročně.
  • Klíšťová encefalitida se dříve objevovala pouze ve střední Evropě. Infekce se však pomalu rozšiřuje, a proto se s ní v současné době můžeme potkat například i v severských státech. V České republice je zaznamenán výskyt především v oblasti řek, jako je Berounka, Vltava a Sázava, ale i ve smíšených a listnatých lesech v lokalitách západočeského regionu, jižní a severní Moravy. Kromě těchto typických míst se virus vyskytuje prakticky ve všech koutech naší země.
  • Průměrná inkubační doba onemocnění je většinou 1–2 týdny. Nejprve dochází k rozvoji takzvané první fáze, pro kterou jsou typické příznaky jako bolest hlavy, horečka, nevolnost a bolest svalů. Po několika dnech však tyto obtíže spontánně ustoupí. Bezpříznakové období trvá většinou 1–3 týdny. Poté onemocnění pokročí do druhé fáze, kdy nemocného trápí silná bolest hlavy, horečka, zvracení, světloplachost, třes svalů končetin a obličeje.
  • Onemocnění většinou trvá 12–14 dní. Při těžkém průběhu však hrozí dlouhodobá hospitalizace. Mezi nejčastější komplikace patří chronické bolesti hlavy, únava, poruchy paměti a spánku. Obávanějšími, ale méně častými následky onemocnění jsou obrny hlavových a končetinových nervů.
  • Klíšťovou encefalitidu zatím bohužel neumíme vyléčit. Podpůrná terapie se zaměřuje především na otok mozku, horečku a zvracení.
  • Nejdůležitějším bodem v boji proti klíšťové encefalitidě je prevence v podobě vakcinace. Očkovat se lze po celý rok, na našem trhu je k dostání látka pro děti i dospělé. Očkování má jen minimum nežádoucích účinků, maximální účinnost, a většina pojišťoven na ně dokonce přispívá.

2. Lymeská borelióza

  • Počty hlášených případů se na území České republiky v posledních letech pohybují mezi 4 a 5 tisíci za rok. Onemocnění se vyskytuje v různých částech světa, kde je způsobeno několika příbuznými typy těchto bakterií.
  • Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny od přisátí klíštěte. Nemoc probíhá celkem ve třech krocích. Pro první fázi je velmi charakteristická skvrna, která vznikne v místě kousnutí a postupně se rozšiřuje do okolí. Poté dochází k vzniku vyrážky a zasažení svalů či kloubů. Třetí fáze může přijít až za několik let a zahrnuje poškození kůže, nervové tkáně, srdce a kloubů.
  • Borelióza je bakteriální onemocnění, a proto ji léčíme antibiotiky. Díky tomu se ve vyspělých státech obávaná třetí fáze onemocnění již příliš často nevyskytuje.
  • Očkovací látka proti evropským kmenům zatím není k dispozici. Ve Spojených státech amerických vakcínu již vyrobili, ale zanedlouho byla stažena z trhu. Oficiálním důvodem byl nezájem o očkování touto látkou.

(holi)

Zdroj: zdravi.e15.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 7

Čtěte také

Příznaky klíšťové encefalitidy mohou připomínat chřipku

Příznaky klíšťové encefalitidy mohou připomínat chřipku

Boj s klíšťaty spočívá v prevenci

Boj s klíšťaty spočívá v prevenci

Těžký průběh klíšťové encefalitidy se dětem spíše vyhýbá. Neplatí to ale vždycky.

Těžký průběh klíšťové encefalitidy se dětem spíše vyhýbá. Neplatí to ale vždycky.

Očkování proti lymeské borrelióze skutečně na obzoru?

Očkování proti lymeské borrelióze skutečně na obzoru?

Klíšťová encefalitida táhne Evropou, obyvatelé se zatím nebojí

Klíšťová encefalitida táhne Evropou, obyvatelé se zatím nebojí

Veškeré informace o očkování. Srozumitelně!

Veškeré informace o očkování. Srozumitelně!
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj