Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

Ochranné oblečení

Klíště, které číhá v trávě na svého hostitele, je schopné se přichytit snad na kterékoli části jeho těla či oděvu. Potom hledá kousek nekryté kůže, kde by se mohlo přisát. Po oděvu nemůže klíště lézt dlouho a pokud včas nenalezne vhodné místo k přisátí, musí svůj útok vzdát. Proto nás mohou dlouhé rukávy, nohavice a ponožky uchránit před nezvaným parazitem. Obzvláště v endemických oblastech s hojným výskytem infikovaných klíšťat je vhodné nosit do lesa:

  • vysoké boty
  • ponožky nebo podkolenky
  • dlouhé kalhoty
  • dlouhé rukávy

Protože však především v teplých letních měsících je takové oblečení takřka nenositelné, musíme si vypomoci i jinak.

Ilustrace
 

Repelenty

Dalším způsobem, jak se ubránit klíštěti, může být použití repelentu. Při výběru vhodného prostředku je třeba si řádně přečíst etiketu případně se poradit s prodávajícím personálem. Některé repelenty nemusí být vhodné pro děti nebo se nedoporučuje jejich dlouhodobé či opakované používání. Další přípravky mohou poškozovat textil, především umělá vlákna. Ani se zdánlivě „neškodným“ repelentem proto nezacházíme bezhlavě a nejprve se důkladně seznámíme s jeho účinkem a vlastnostmi.

Jak ochranné oblečení, tak použití repelentu poskytuje pouze limitovanou ochranu. V případě lymeské borreliózy, proti které neexistuje očkování, se s tím musíme spokojit, avšak proti klíšťové encefalitidě je očkování tou nejlepší a nejjistější ochranou.

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj