Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNapsali o násKlíště může způsobit vřed i ochrnutí

Napsali o nás

Klíště může způsobit vřed i ochrnutí

Klíště může způsobit vřed i ochrnutí

Českénoviny.cz, 5. 6. 2009

To, že nám klíšťata sají krev, je sice nepříjemné, ale není to ještě to nejhorší. Mnohem nebezpečnější než samotné klíště jsou totiž mikroorganismy, které se mohou ukrývat v trávicím traktu klíštěte a které po přisátí přeputují do krevního oběhu hostitele. O lymeské borrelióze nebo klíšťové encefalitidě slyšel už každý, existují však další nemoci, kterými nás mohou klíšťata obdařit.

Seznam chorob je tím delší, čím dále do světa se vydáte

Babesióza, ehrlichióza, horečka Skalistých hor a tularémie jsou pouze některé ze seznamu nemocí, které klíšťata v tuzemsku i v zahraničí mohou přenášet. V celosvětovém měřítku přenášejí různé druhy klíšťat až osmdesát různých infekčních onemocnění. Například horečka Skalistých hor se sice omezuje pouze na státy severní Ameriky, tam však každoročně zavítá i značné množství Čechů. Právě v průběhu července 2008 si tato infekční choroba vyžádala svou další oběť na životě.

V Severní Americe, konkrétně ve Washingtonu, se nedávno objevil také případ další méně známé choroby – klíšťové paralýzy. Klíšťová paralýza je způsobena toxinem, které klíště vylučuje do hostitelova organismu a nejedná se tedy o žádné bakteriální nebo virové onemocnění. Klíšťovou paralýzou onemocní nejčastěji zvířata, avšak ve Washingtonu trpěl dočasným ochrnutím třináctiletý chlapec. Několik dní po odstranění klíštěte, které se mu usadilo na krku, se naštěstí zcela uzdravil.

Tularémie je doma i v Česku

Zatímco některé z vyjmenovaných chorob poznají čeští lékaři především od cestovatelů, kteří si je přiváží ze svých pobytů v zahraničí, nemoc zvaná tularémie je doma i ve středoevropském prostředí. Nejčastěji se můžeme setkat s její takzvanou ulceroglandulární formou, která se projevuje nehojícím se vředem v místě přisátí klíštěte a zvětšením lymfatických uzlin v blízkosti tohoto vředu. Tularémie je léčitelná kombinací antibiotik, avšak i po léčbě často přetrvává ještě několik měsíců výrazná únava.

Zahraniční klíště je třeba hlásit

Jak je vidět, „chorobný“ repertoár klíšťat není vůbec omezený, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proto je třeba každé přisátí klíštěte, a to zejména v zahraničí, nebrat na lehkou váhu a oznámit jej lékaři v případě, že se po návratu z cest objeví horečnaté onemocnění.


Archiv

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj