Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

Virus klíšťovky

Virus klíšťovky patří do rodu flavivirů. V tomto rodě se s sním nacházejí také viry žluté zimnice, japonské encefalitidy a horečky dengue. Zároveň většina flavivirů patří mezi arboviry.

Označení „arbovirus“ se používá pro viry přenášené specifickým způsobem – pomocí klíšťat a komárů. Samotné slovo „arbovirus“ vzniklo jako zkratka z anglických slov „arthropod-borne-viruses“, což znamená „viry přenášené členovci“.

Flaviviry jsou RNA viry obalené lipidovým obalem, které obsahují pouze tři různé strukturální proteiny. Protein C, M a E. Protein C vytváří kapsidu (anglicky capside), „krabičku“, ve které je uzavřena virová RNA. Proteiny M a E vytvářejí membránu, do které je celý virus zabalen. Obzvláště protein E vytváří povrch virové částice a je zodpovědný za tvorbu protilátek a indukci imunitních reakcí v infikovaném organismu.

Ilustrace

Na celém světě

Antigenní analýzy provedené po celé evropské endemické oblasti ukázaly, že virus klíšťové encefalitidy je v celé své oblasti výskytu téměř stejný a ani nemění svou strukturu pod vlivem měnících se přírodních podmínek.

Viry klíšťové encefalitidy izolované v asijské části Ruska, severního Japonska a Číny jsou blízce příbuzné našemu evropskému podtypu. Liší se pouze svým přenašečem – druhem klíštěte, které tyto nebezpečné navštěvníky dopravuje ke svým hostitelům. Zatímco v Evropě je to především klíště Ixodes ricinus, na dalekém východě mají lidé tu čest s Ixodes persulcatus.

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj