Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyKlíšťata přenášejí také babesiózu

Novinky

Klíšťata přenášejí také babesiózu

Klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu zná asi každý, ale také babesióza patří mezi infekce, které mají klíšťata ve svém rejstříku. Babesiózou nakazí klíště nejčastěji našeho psa či kočku.

Klíšťata přenášejí také babesiózu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Klíšťovou encefalitidu a Lymeskou borreliózu zná asi každý, ale také babesióza patří mezi infekce, které mají klíšťata ve svém rejstříku. Babesiózou nakazí klíště nejčastěji psa či kočku, ale ani jejich páníčci nejsou proti vážné nákaze imunní.

Nebezpečí na dovolené

Babesióza je rozšířená po celém světě, nejspíše se s ní setkáme v jižních destinacích, kde se mnoho z nás chystá trávit letní dovolenou. Kromě tropických a subtropických pásem především v oblastech kolem Středozemního moře a na celém Pyrenejském poloostrově. Mnohem častější než v Evropě je babesióza v USA, kde existují endemické oblasti s vysokou promořeností. Protože babesióza je přenášena konkrétním druhem klíštěte, které preferuje vysoké teploty a mírnou zimu, na našem území se výskyt nákazy omezuje především na území jižní Moravy.

Příznaky nákazy babesiózou zahrnují horečku, třesavku, zvýšenou únavnost a žloutenku. Ta je způsobená zvýšeným rozpadem červených krvinek, uvnitř kterých babesie parazitují. Přestože není v Evropě infekce babesiózou u člověka příliš častá, může pro nás znamenat závažné nebezpečí. Zvláště u lidí oslabených, s narušeným imunitním systémem, probíhá tato infekce velmi bouřlivě. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kterým byla z jakéhokoli důvodu odstraněna slezina, u těchto lidí se popisuje až 50% úmrtnost.

Babesiózou mohou onemocnět i psi

Nemoc je poměrně častá také u zvířat, nejsou výjimečné případy, kdy si pes přiveze babesiózu z dovolené, když byl se svým pánem v teplých krajích. Proto buďte vždy opatrní, pokud vyndáváte klíště svému psu či kočce. Dělejte to pouze v rukavicích, ruce si vždy vydezinfikujte a odstraněné klíště rozhodně nerozmačkávejte.

Také klíšťata se brání

Vědci nedávno zjistili, že ani samotná klíšťata nemají babesiózu ráda. Proti svým parazitům si vyvinula ochranné látky, podobné známým antibiotikům. Ochranná molekula dostala název longicin a byla izolována z klíštěte druhu Haemaphysalis longicornis. Ve studiích, které byly dosud provedeny, prokázal longicin schopnost zneškodnit infekci babesiózou u koní a psů.

(vek)

Zdroj: N. Tsuji, B. Battsetseg, D. Boldbaatar, T. Miyoshi, X. Xuan, J.H. Oliver, Jr., K. Fujisaki. 2007. Babesial vector tick defensin against Babesia sp. Parasites. Infection and Immunity, 75. 7: 3633-3640

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Pozor, sezóna klíšťat začíná už nyní!

Pozor, sezóna klíšťat začíná už nyní!

Pojišťovny na očkování přispívají nejvíce dětem

Pojišťovny na očkování přispívají nejvíce dětem

Trvalé následky klíšťové encefalitidy dávají zabrat

Trvalé následky klíšťové encefalitidy dávají zabrat

Očkujeme malé děti

Očkujeme malé děti

Klíšťata a domácí mazlíčci

Klíšťata a domácí mazlíčci

Lidé se zbytečně vystavují riziku klíšťové encefalitidy

Lidé se zbytečně vystavují riziku klíšťové encefalitidy
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj