Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

Nejčastější mýty

Nejčastější mýty o očkování proti klíšťové encefalitidě

Když nemám dokončeno očkování proti KE dle očkovacího kalendáře a nakazím se po první vakcinaci, je průběh onemocnění horší.
Průběh rozhodně není horší, nanejvýše může být stejný jako u neočkovaných jedinců, spíše je ale mírnější. Po první vakcinaci ještě protilátek není dostatek. Záleží na tom, kolik dnů od očkování uplynulo do doby nákazy. Zpravidla 14 dní po 2. dávce je ochranná hladina protilátek u více než 90% očkovaných. Po 3. dávce se účinnost zvyšuje až na téměř 100 %. Je proto nezbytně nutné dokončit základní imunizaci podáním 3. dávky.

 

Očkování proti klíšťové encefalitidě je drahé.
Očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá z 3 dávek, první přeočkování je po 3 letech, další po 3-5 letech. Cena jedné dávky běžné vakcíny se pohybuje kolem 800,- Kč. Díky příspěvkům zdravotních pojišťoven však mohou být náklady na očkování mnohem nižší. Investice do očkování je vždy výrazně nižší, než o kolik peněz byste mohli přijít v důsledku léčby klíšťové encefalitidy (čerpáním nemocenské). Léčba trvalých následků po přisátí infikovaného klíštěte je velmi nákladná, a to nemluvě o zhoršení kvality života jak pacienta, tak jeho nejbližších.

 

Očkování chrání proti klíšťatům.
Očkovací látka ochrání očkovance před infekcí virem klíšťové encefalitidy. Ne proti lymské borelióze. Zároveň nezabrání tomu, aby se klíště přisálo.

 

Na klíšťata stačí repelent.
Repelenty nezajistí spolehlivou ochranu proti klíšťatům. Jejich působení je krátkodobé. Ochranný efekt po jejich použití postupně vyprchává. Navíc jednou se zapomenete „nastříkat“ a problém může být na světě. Nebo … kdo dohlédne na táboře na Vaše dítě, aby se při cestě do přírody vždy chránilo repelentem?

 

Nejezdím do jižních Čech, kde jsou infikovaná klíšťata.
V dnešní době se infikovaná klíšťata vyskytují bohužel po téměř celé České republice a to nejen v lesích. S klíšťaty se dnes můžete setkat i v městském parku nebo na zahradě Vašeho domu. Nakazit se ale můžete i při odstraňování klíštěte ze srsti svého psa nebo kočky. Je tedy vhodné se nechat proti klíšťové encefalitidě naočkovat.

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj