Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyOčkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!

Novinky

Očkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!

Vakcinace proti klíšťové encefalitidě je spojována s mnoha polopravdami a nepřesnostmi. Patříte k těm, kteří stále váhají? Snad vám následující text pomůže se správně rozhodnout.

Očkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT
 1. Mýtus: Proti klíšťové encefalitidě není třeba se očkovat, stačí se po návratu z lesa prohlédnout a parazita včas odstranit.

  • Klíště se líhne z vajíčka jako larva, poté je z něj nymfa a nakonec dospělec. Nakazit se může už jako larva při prvním sání, kdy ještě není pouhým okem vidět, protože je světlé a měří méně než 1 mm. Coby nymfa má velikost zrnka máku a na kůži ho snadno přehlédnete. Spolehlivě najdete jen dospělce, ale pouze tehdy, když na místo přisátí vidíte.

  • Virus klíšťové encefalitidy u klíštěte sídlí ve slinných žlázách, odkud je vylučován slinami. Po přisátí na dalšího hostitele je proto vstřikován do jeho organismu už od samého začátku.

  • S prodlužujícím se časem přisátí se zvyšuje i závažnost klíšťové encefalitidy. Proto je samozřejmě výhodou, když klíště naleznete a vytáhnete dříve. Ale pokud má parazit vysokou virovou nálož, nemusí vám to pomoci.

 2. Mýtus: Jde o nemoc zřídkavou a lehkou, nestojí za to se očkovat.

  • V roce 2015 bylo v ČR hlášeno 351 závažných forem klíšťové encefalitidy, což je nejvíce v celé Evropě. Z toho dva případy skončily smrtelně.

  • Nakazit se můžete i nepasterizovaným mlékem, takové případy byly v roce 2015 hlášeny 3. Na Slovensku konzumace syrového kozího mléka dokonce stála jednu osobu život.

  • Děti patří k ohroženým skupinám. Někteří dětští pacienti vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče a infekce nezřídka zanechává následky. K nejčastějším patří poruchy paměti a pozornosti. Vyskytují se i případy epilepsie.

 3. Mýtus: Očkování proti klíšťovce nemá praktický význam, je to jen byznys.

  • Z mnoha studií provedených po celém světě u osob různých etnik a věku bylo prokázáno, že účinnost vakcíny je velmi vysoká. Činí 98–99 %. To ostatně dokazuje i nízký výskyt klíšťové encefalitidy v zemích s vysokou proočkovaností.

  • Chránit se význam má. Pokud rádi chodíte do přírody, vystavujete se celkem vysokému riziku. Na našem území je totiž průměrně 10–20 % klíšťat infikováno. Narazit na ně můžete prakticky na kterékoli zelené ploše, na vlastní zahradě nebo i v seně. Infikovaná klíšťata jsou agresivnější a odolnější vůči repelentům.

 4. Mýtus: Vakcína je nebezpečná pro své nežádoucí účinky.

  • Každá očkovací látka musí před svým vstupem na trh opakovaně prokázat výrazný účinek a bezpečnost. Stejné je to i u vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Platí, že přirozená infekce je daleko nebezpečnější než kterákoli doporučovaná vakcína.

 5. Mýtus: Obrana proti klíšťové encefalitidě je drahá a pojišťovna ji nehradí.

  • Toto očkování je zdravotními pojišťovnami podporováno a zahrnuto do bonusových programů. Z nich lze ostatně čerpat i jiné, často velmi zajímavé výhody. Měli byste se proto informovat ve své pojišťovně, na co máte nárok. Některé ústavy mají i speciální balíčky, které umožňují hrazení očkování a služeb nad rámec běžných bonusů.

  • Cena jedné dávky vakcíny je okolo 800 Kč. Za záchranu zdraví to není mnoho.

(pez)

Zdroje:
- Dobler G., Gniel D., Petermann R., Pfeffer M. Epidemiology and distribution of tick-borne encephalitis. Wien Med Wochenschr. 2012 Jun; 162 (11–12): 230–8; doi: 10.1007/s10354-012-0100-5. Epub 2012 Jun 15. Review. PubMed PMID: 22699708.
- Lindblom P., Wilhelmsson P., Fryland L., Sjöwall J., Haglund M., Matussek A., Ernerudh J., Vene S., Nyman D., Andreassen A., Forsberg P., Lindgren P. E. Tick-borne encephalitis virus in ticks detached from humans and follow-up of serological and clinical response. Ticks Tick Borne Dis. 2014 Feb; 5 (1): 21–8; doi: 10.1016/j.ttbdis.2013.07.009. Epub 2013 Oct 25. PubMed PMID: 24275477.
- /www.health.state.mn.us
- www.avenier.cz
- Heinz F. X., Holzmann H., Essl A., Kundi M. Field effectiveness of vaccination against tick-borne encephalitis. Vaccine. 2007 Oct 23; 25 (43): 7559–67. Epub 2007 Aug 31. PubMed PMID: 17869389.www.immunizeforgood.com
- www.klubpevnehozdravi.cz
- /www.benefityozp.cz/
- www.kliste.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

S úhradou očkování vám pomůže pojišťovna

S úhradou očkování vám pomůže pojišťovna

Sedm mýtů o klíšťatech

Sedm mýtů o klíšťatech

Muži onemocní klíšťovou encefalitidou častěji než ženy, těm hrozí spíše borrelióza

Muži onemocní klíšťovou encefalitidou častěji než ženy, těm hrozí spíše borrelióza

Klíšťová encefalitida: máme nejvíce nakažených z celé Evropy

Klíšťová encefalitida: máme nejvíce nakažených z celé Evropy

Nepřehlédněte počáteční příznaky klíšťovky

Nepřehlédněte počáteční příznaky klíšťovky

Očkování proti klíšťovce je součást zdravého životního stylu

Očkování proti klíšťovce je součást zdravého životního stylu
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj