Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyOčkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!

Novinky

Očkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!

Vakcinace proti klíšťové encefalitidě je spojována s mnoha polopravdami a nepřesnostmi. Patříte k těm, kteří stále váhají? Snad vám následující text pomůže se správně rozhodnout.

Očkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT
 1. Mýtus: Proti klíšťové encefalitidě není třeba se očkovat, stačí se po návratu z lesa prohlédnout a parazita včas odstranit.

  • Klíště se líhne z vajíčka jako larva, poté je z něj nymfa a nakonec dospělec. Nakazit se může už jako larva při prvním sání, kdy ještě není pouhým okem vidět, protože je světlé a měří méně než 1 mm. Coby nymfa má velikost zrnka máku a na kůži ho snadno přehlédnete. Spolehlivě najdete jen dospělce, ale pouze tehdy, když na místo přisátí vidíte.

  • Virus klíšťové encefalitidy u klíštěte sídlí ve slinných žlázách, odkud je vylučován slinami. Po přisátí na dalšího hostitele je proto vstřikován do jeho organismu už od samého začátku.

  • S prodlužujícím se časem přisátí se zvyšuje i závažnost klíšťové encefalitidy. Proto je samozřejmě výhodou, když klíště naleznete a vytáhnete dříve. Ale pokud má parazit vysokou virovou nálož, nemusí vám to pomoci.

 2. Mýtus: Jde o nemoc zřídkavou a lehkou, nestojí za to se očkovat.

  • V roce 2015 bylo v ČR hlášeno 351 závažných forem klíšťové encefalitidy, což je nejvíce v celé Evropě. Z toho dva případy skončily smrtelně.

  • Nakazit se můžete i nepasterizovaným mlékem, takové případy byly v roce 2015 hlášeny 3. Na Slovensku konzumace syrového kozího mléka dokonce stála jednu osobu život.

  • Děti patří k ohroženým skupinám. Někteří dětští pacienti vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče a infekce nezřídka zanechává následky. K nejčastějším patří poruchy paměti a pozornosti. Vyskytují se i případy epilepsie.

 3. Mýtus: Očkování proti klíšťovce nemá praktický význam, je to jen byznys.

  • Z mnoha studií provedených po celém světě u osob různých etnik a věku bylo prokázáno, že účinnost vakcíny je velmi vysoká. Činí 98–99 %. To ostatně dokazuje i nízký výskyt klíšťové encefalitidy v zemích s vysokou proočkovaností.

  • Chránit se význam má. Pokud rádi chodíte do přírody, vystavujete se celkem vysokému riziku. Na našem území je totiž průměrně 10–20 % klíšťat infikováno. Narazit na ně můžete prakticky na kterékoli zelené ploše, na vlastní zahradě nebo i v seně. Infikovaná klíšťata jsou agresivnější a odolnější vůči repelentům.

 4. Mýtus: Vakcína je nebezpečná pro své nežádoucí účinky.

  • Každá očkovací látka musí před svým vstupem na trh opakovaně prokázat výrazný účinek a bezpečnost. Stejné je to i u vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Platí, že přirozená infekce je daleko nebezpečnější než kterákoli doporučovaná vakcína.

 5. Mýtus: Obrana proti klíšťové encefalitidě je drahá a pojišťovna ji nehradí.

  • Toto očkování je zdravotními pojišťovnami podporováno a zahrnuto do bonusových programů. Z nich lze ostatně čerpat i jiné, často velmi zajímavé výhody. Měli byste se proto informovat ve své pojišťovně, na co máte nárok. Některé ústavy mají i speciální balíčky, které umožňují hrazení očkování a služeb nad rámec běžných bonusů.

  • Cena jedné dávky vakcíny je okolo 800 Kč. Za záchranu zdraví to není mnoho.

(pez)

Zdroje:
- Dobler G., Gniel D., Petermann R., Pfeffer M. Epidemiology and distribution of tick-borne encephalitis. Wien Med Wochenschr. 2012 Jun; 162 (11–12): 230–8; doi: 10.1007/s10354-012-0100-5. Epub 2012 Jun 15. Review. PubMed PMID: 22699708.
- Lindblom P., Wilhelmsson P., Fryland L., Sjöwall J., Haglund M., Matussek A., Ernerudh J., Vene S., Nyman D., Andreassen A., Forsberg P., Lindgren P. E. Tick-borne encephalitis virus in ticks detached from humans and follow-up of serological and clinical response. Ticks Tick Borne Dis. 2014 Feb; 5 (1): 21–8; doi: 10.1016/j.ttbdis.2013.07.009. Epub 2013 Oct 25. PubMed PMID: 24275477.
- /www.health.state.mn.us
- www.avenier.cz
- Heinz F. X., Holzmann H., Essl A., Kundi M. Field effectiveness of vaccination against tick-borne encephalitis. Vaccine. 2007 Oct 23; 25 (43): 7559–67. Epub 2007 Aug 31. PubMed PMID: 17869389.www.immunizeforgood.com
- www.klubpevnehozdravi.cz
- /www.benefityozp.cz/
- www.kliste.cz

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Klíště – prastarý a téměř nezničitelný parazit

Klíště – prastarý a téměř nezničitelný parazit

Domácí zvířena v ohrožení

Domácí zvířena v ohrožení

Očkování: zabijte více much jednou ranou

Očkování: zabijte více much jednou ranou

Vědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!

Vědci potvrzují a varují: klíšťata zamířila do hor!

Jaká byla letošní sezóna klíšťat?

Jaká byla letošní sezóna klíšťat?

Umíte správně odstranit klíště? Nejvyšší čas se to naučit!

Umíte správně odstranit klíště? Nejvyšší čas se to naučit!
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj