Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

Léčba

Pacient s prokázanou klíšťovou encefalitidou, kterého trápí kruté bolesti hlavy a další obtíže, je více než zralý na pobyt v nemocnici. Co ho tam čeká?

Ilustrace

Nejprve dostane infuze, které ho nejen zavodní, ale především zbaví největších bolestí. Zároveň se odebere krev, aby bylo možné posoudit, čeho má organismus nedostatek a co mu naopak přebývá. Dehydratace a urputné zvracení jsou totiž pro organismus velkou zátěží a člověk ztrácí mnoho důležitých minerálů. Nakonec přijde oční lékař, aby posvítil pacientovi do očí a vyšetřil oční pozadí. Oční vyšetření je důležité pro pozdější odběr mozkomíšního moku.

Odběr mozkomíšního moku

Analýzou mozkomíšního moku pacienta mohou lékaři zjistit řadu důležitých informací důležitých pro zavedení optimální léčby. Proto se provádí odběr moku takzvanou lumbální punkcí, přestože tato procedura není pro pacienta zrovna příjemná. Jedná se o vpich jehlou (podobně jako když se nabírá krev) do oblasti bederní páteře. Přestože to není vyšetření, na které by se člověk těšil, není třeba se obávat. Vpich není nijak zvlášť bolestivý a člověku nic nehrozí. Naopak, nejenže je mozkomíšní mok ideálním zdrojem informací pro správnou léčbu, ale ještě navíc se po odběru obvykle zmírní kruté bolesti hlavy, které provázejí onemocnění klíšťovkou.

 

Další pobyt v nemocnici

V dalších dnech v nemocnici se většinou pacientovi výrazně uleví od všech předcházejících obtíží. Při zotavování z klíšťové encefalitidy však mozek potřebuje dostatek času, aby se vrátil do původní kondice. Proto i když člověku už zdánlivě „nic není“, je třeba, aby byl trpělivý a dodržoval absolutní klid a nevystavoval se žádné psychické ani fyzické námaze. Porušení tohoto pravidla může vést k opětovnému zhoršení stavu a zbytečnému prodloužení pobytu v nemocnici.

Doba strávená v nemocnici u nekomplikovaného onemocnění je obvykle dva týdny a dále následují dva až čtyři týdny domácí rekonvalescence. Závažnost onemocnění i eventuální poškození mozku nelze předem odhadnout. V některých případech může dojít ke spontánní úzdravě, naopak závažnější průběh může zanechat trvalé následky nebo pacienta dokonce usmrtit. Důležité je včas zahájit léčbu a dodržovat léčebný režim včetně přísného klidu na lůžku.

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj