OdborníkOdborníkPřetrvávající deficit kognitivních funkcí u dětí po klíšťové encefalitidě

Odborník

Přetrvávající deficit kognitivních funkcí u dětí po klíšťové encefalitidě

Přetrvávající deficit kognitivních funkcí u dětí po klíšťové encefalitidě

U velkého podílu dětí, jež prodělaly klíšťovou encefalitidu, přetrvává po 2 až 7 letech zhoršení kognitivních funkcí. Jak ukázala právě publikovaná švédská studie s 55 dětmi, nejčastěji se jedná o zhoršení funkční výkonnosti a pracovní paměti.

Hodnoceny byly děti infikované virem klíšťové encefalitidy v období 2004–2008, u nichž došlo k postižení centrálního nervového systému. Děti byly sledovány po dobu 2 až 7 let, a to pomocí dotazníku na symptomy po otřesu mozku (Rivermead post-concussion symptoms questionnare), který byl vyplněn u 42 dětí, dále pomocí Behavior Rating Inventory of Executive Functioning, který u 32 dětí vyplňovali rodiče a u 22 dětí učitelé, a pomocí 4. vydání škály Wechsler Intelligence Scale for Children u podskupiny 20 dětí.

Výsledky ukázaly reziduální potíže u dvou třetin dětí. Jednalo se především o poruchy kognitivních funkcí, bolesti hlavy, únavu a podrážděnost. Poruchy funkční výkonnosti uváděli rodiče a učitelé v rámci použitého diagnostického nástroje u více než jedné třetiny dětí. Týkaly se nejčastěji zahájení a organizace jednotlivých činností a pracovní paměti. Wechslerova škála ukázala významně horší výsledky v oblasti pracovní paměti v porovnání s referenční normou.

I když mortalita a incidence závažných následků klíšťové encefalitidy je dnes již nízká, podle této nové studie nedosáhne značný podíl dětí úplného zotavení v oblasti kognitivních funkcí. U všech dětí po prodělané klíšťové encefalitidě je tedy vhodné sledovat případný kognitivní deficit.

(zza)

Zdroj: Fowler A., Forsman L., Eriksson M, et al. Tick-Borne Encephalitis Carries a High Risk of Incomplete Recovery in Children. The Journal of Pediatrics 2013; 163 (2): 555–560.


Archiv

 

Očkovací kalendář Video
Klíšťová encefalitida
a její příznaky u dětských pacientů