INFORMAČNÍ ZDROJ

 
Největší informační zdroj pro lékaře - www.prolekare.cz
Účinná vakcinace zůstává v Česku nedoceněná. Ke čtvrtině nákaz klíšťovou encefalitidou v Evropě dojde v ČR

Účinná vakcinace zůstává v Česku nedoceněná. Ke čtvrtině nákaz klíšťovou encefalitidou v Evropě dojde v ČR

Již několik desítek let je ve výskytu klíšťové encefalitidy (KE) ČR na první příčce. V letech 2000–2010 bylo v Česku hlášena celá čtvrtina všech případů na území EU. Endemické oblasti v současné době zasahují do všech krajů v ČR, přičemž jednoznačně nejvyšší výskyt je v kraji Jihočeském, Vysočina, Středočeském a Plzeňském. Více případů onemocnění než ČR hlásí jen Rusko, a to zejména v asijské části.

více informací  |  Archiv
 
 

Změny ve výskytu ohnisek klíšťové encefalitidy v Rakousku vypovídají i o ČR style=Změny ve výskytu ohnisek klíšťové encefalitidy v Rakousku vypovídají i o ČR

Výskyt viru klíšťové encefalitidy a onemocnění centrálního nervového systému s ním spojených je dlouhodobě pečlivě sledován, zejména v endemických oblastech. Co nám tato data, pokud jde o dlouhodobý trend, říkají?

více informací
 

Výskyt klíšťové encefalitidy ve FranciiVýskyt klíšťové encefalitidy ve Francii

Retrospektivní epidemiologická studie přinesla data o výskytu klíšťové encefalitidy ve Francii v letech 2013–2014.

více informací
 

Klíšťová meningoencefalitidaKlíšťová meningoencefalitida

Klíšťová meningoencefalitida (KME) je virová infekce, která postihuje centrální nervový systém a může vést k dlouhodobým neurologickým komplikacím. V oblasti Evropy se jedná o narůstající zdravotní problém, protože za posledních 30 let došlo k nárůstu počtu lidských případů KME o 400 %!

více informací
 

Anketa 

 

Kolik jste si letos našli klíšťat?

 
 
 

Měl jsem štěstí, klíšťata se mi vyhýbají [4027]    

 
 
 

Mezi 1 - 5 [3394]    

 
 
 

Více než 5 [2831]    

 
 
 

Mnoho, už je ani nepočítám [2936]    

 
ARCHIV ANKET 

KLINICKÉ STUDIE

Přisáté klíště: kazuistika z australského Queenslandu: Žena ve věku 84 let byla přijata do ambulance k odstranění klíštěte z pravého zvukovodu, kde bylo klíště přisáté pravděpodobně několik dní. O tři dny později byla žena přijata znovu s obrnou pravého lícního nervu, která však postihovala jen pravou část musculu frontalis. Obrna spontánně odezněla během následujících sedmi dní.